Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Základní informace - Olomouc a osobnosti /  Vojenství  /  Fridrich II. Veliký / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
Ne 02. 10.

11°C
oblačno
Po 03. 10.

12°C
zataženo

Olomouc a osobnosti

Fridrich II. Veliký

Fridrich II. Veliký

Fridrich II. Veliký byl pruský král z rodu Hohenzollernů vládnoucí v letech 1740–1786 a jeden z největších vojevůdců 18. století, který pozvedl Prusko na úroveň velmoci a rozšířil državy svého rodu. Byl vynikající vojevůdce, při obléhání však byl méně úspěšný. Roku 1758 se snažil dobýt olomouckou pevnost, avšak ani po dlouhých týdnech se mu to nepodařilo.

Před olomouckými fortifikacemi se pruská armáda v čele s králem Fridrichem II. objevila začátkem května 1758. Dne 28. 5. dopoledne padla do Terezské ulice (dnešní Pavelčákova ul.) první nepřátelská koule a dělostřelba pak hřměla po celou dobu pruského obléhání. Dodnes vystupují koule z omítky fasád některých olomouckých domů a dokonce i ze sloupu Nejsvětější Trojice. Obránci olomoucké pevnosti se však činili a ostřelování pevnosti odolali. Prusové nakonec 2. července 1758 odtáhli z Olomouce a Marie Terezie vyznamenala své věrné obránce pevnosti.

Král Fridrich II. Veliký rozšířil území Pruska o Slezsko, získané v bojích s Rakouskem ve válkách o dědictví rakouské. Při prvním dělení Polska získal i část tohoto území. Jako vojevůdce zvítězil roku 1757 u Štěrbohol, Rossbachu a Leuthenu, roku 1758 u Zorndorfu, roku 1760 u Lehnice a Torgavy, roku 1762 u Burkersdorfu a Reichenbachu. Správa pruského státu, již tak dost efektivní, byla za Fridricha II. ještě vylepšena. Fridrich II. zavedl reformy v oblasti soudnictví, vzdělání a vojenství, po celý svůj život zůstal příznivcem osvícenství a francouzské kultury. Do konce života udržoval Fridrich II. Veliký tvrdou disciplínu. Zemřel 17. srpna 1786 a svému synovci a následníkovi trůnu zanechal bohaté dědictví.