Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
Po 06. 02.

-5°C
oblačno

Olomouc a osobnosti

Lennart Torstensson

Lennart Torstensson

Lennart Torstensson, od roku 1646 hrabě z Ortaly, se účastnil švédského tažení v průběhu třicetileté války. Roku 1641 byl jmenován do čela švédské armády, se kterou se mu podařilo dobýt Olomouc v červnu 1642. Poškodili či zcela zničili značnou část památek, např. Klášter Hradisko, a znovu opevnili město.

V roce 1642 velel Torstensson útoku ze Saska do Slezska, porazil císařskou armádu u Svídnice a Breitenfelsu a dobyl Olomouc.

Dne 15. června 1642 vstoupilo do Olomouce pět pluků Torstenssonova vojska. Olomouc se stala nejvýznamnějším opěrným bodem Švédů v habsburské monarchii. Po obsazení města Švédové zahájili jeho přestavbu na vojenskou pevnost. Zrušili olomoucká předměstí, pustili se do oprav městských hradeb, rozbořili blízký Klášter Hradisko. Obyvatelstvo od počátku švédské okupace houfně opouštělo město, odešlo téměř veškeré duchovenstvo a v rozporu s podmínkami kapitulace byli švédští vojáci rozmístěni nejen v měšťanských domech, ale i u šlechty a duchovenstva.

Na jaře 1643 byli Švédové vytlačeni císařskou armádou z řady okolních měst. V Olomouci však švédská posádka zůstala kvůli válečným reparacím až do července 1650. Někdejší vzkvétající metropole Moravy zůstala po odchodu Švédů vylidněna a vyloupena (do Švédska byly odvezeny cenné svazky knihoven zdejších klášterů). Švédská okupace zapříčinila největší populační a hospodářskou katastrofu v dějinách města.

Torstensson se roku 1646 vrátil do Švédska, kde se stal místodržitelem několika provincií. Zemřel ve Stockholmu roku 1651.

Mastodon