Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Základní informace - Olomouc a osobnosti  / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
Pá 03. 02.

4°C
mírné sněžení

Olomouc a osobnosti

Novodobé osobnosti

Od roku 1998 uděluje Zastupitelstvo města Olomouce ceny města, jako projev uznání významným osobnostem a subjektům, jejichž činnost má zřetelný časový přesah a úzký vztah k městu Olomouci. V posledních letech byly oceněni především umělci a osobnosti z oblasti přírodních věd.

Cena města Olomouce

Od roku 2010 jsou ceny udíleny také za Počin roku, jako výraz ocenění významného jednání, konkrétního díla nebo mimořádného úspěchu v loňském roce. Ceny bývají předávány v rámci slavnostního vyhlášení v předvečer Svátků města Olomouce.

Sami občané mohou spolurozhodnout o laureátech tím, že zašlou nominace osobností, ze kterých pak olomoucké zastupitelstvo vybírá. Více na www.cenamesta.cz

Město Olomouc, s více než tisíciletou historií, hrálo důležitou roli v životě mnoha známých osobností, jejichž osudy jsou dnes již nedílně s městem spjaty. Podívejte se na další osobnosti spojené s Olomoucí z řad umělců, státníků, vojevůdců a představitelů církve.

osobnosti-bila

VÝZNAMNÉ OSOBNOSTI

 

h-vaclavx

Václav III. | český král, v roce 1306 byl před olomouckou katedrálou sv. Václava zavražděn, mocný rod Přemyslovců tak vymřel po meči.


h-sarkander

Jan Sarkander | „olomoucký“ světec, svatořečený roku 1995. V bývalé olomoucké věznici, dnešní Sarkandrově kapli, byl umučen k smrti, protože nechtěl vyzradit zpovědní tajemství.


h-franz-josef

František Josef I. | rakouský císař a nejdéle sloužící evropský panovník. V olomoucké arcibiskupské rezidenci v roce 1848 usedl na trůn. Později do Olomouce několikrát zavítal.


h-radecky

Jan Josef Václav Radecký | rakouský maršál a český šlechtic. V roce 1829 byl jmenován velitelem olomoucké pevnosti, ve městě až do roku 1831 přebýval (v Edelmannově paláci).


h-jan-pavel

Jan Pavel II. | nejoblíbenější papež 20. století. Při svých četných zahraničních cestách navštívil také Olomouc. V květnu 1995 zde prohlásil Jana Sarkandra a Zdislavu z Lemberka za svaté.


h-pavlina

Svatá Pavlína | pomohla městu Olomouci v polovině 17. století zažehnat morovou epidemii. Od té doby je uctívána jako patronka města. Její ostatky jsou uloženy v relikviářích v katedrále sv. Václava a v chrámu sv. Mořice.


h-marie-terezie

Marie Terezie | římská císařovna, uherská a česká královna, byla jedinou vládnoucí ženou na českém trůně. Olomouc navštívila v polovině 18. století několikrát. Po ní byla pojmenována Terezská brána či Terezská ulice (dnes Pavelčákova).


h-mozart

Wolfgang Amadeus Mozart | geniální rakouský skladatel a pianista, pobýval v olomouckém Hauenschildově paláci. Ve svých jedenácti letech zde složil 6. symfonii F dur.


 

Mastodon