Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
Po 06. 02.

-6°C
oblačno

Olomouc a osobnosti

Jan Sarkander

Jan Sarkander

Sv. Jan Sarkander, patron Moravy, patří spolu se sv. Zdislavou z Lemberka k „nejmladším“ českým světcům.  V bývalé olomoucké věznici, dnešní Sarkandrově kapli, byl umučen k smrti, protože nechtěl vyzradit zpovědní tajemství. Kanonizační oslavy proběhly v květnu 1995 v Olomouci za účasti papeže Jana Pavla II. Ostatky sv. Jana Sarkandra jsou uloženy v dómu sv. Václava.

Sv. Jan Sarkander se narodil roku 1576 ve Skočově na Těšínsku. Na studia odešel k jezuitům do Olomouce, kde byl v roce 1603 prohlášen magistrem filozofie. Roku 1607 přijal nižší kněžské svěcení, stal se farářem v Holešově na panství Ladislava Popela z Lobkovic. Sarkander byl Lobkovicovým zpovědníkem, což se mu stalo osudným. Byl obviněn z toho, že jako Lobkovicův vyslanec dojednával při své cestě do Polska vpád kozáků na Moravu. Sarkander odmítl vyzradit zpovědní tajemství, proto byl vyslýchán a mučen. Při posledním výslechu byl natažen na skřipec, podroben pálení pochodněmi na bocích, až byl nakonec polomrtvý ponechán svému osudu. Zemřel 17. března 1620.

Pohřben byl v dnes již neexistujícím kostele Panny Marie na Předhradí. Po zrušení tohoto kostela v roce 1784 byly jeho ostatky přeneseny do kostela Sv. Michala. V roce 1860 byly ostatky včetně lebky uloženy v dómu sv. Václava. Téhož roku byl Sarkander prohlášen za blahoslaveného a v květnu 1995 jej papež Jan Pavel II. svatořečil. Z městského vězení, kde byl Jan Sarkander mučen, byla na počátku 20. století vybudována kaple nová, v jejíž spodní části je dodnes dochována část mučírny se skřipcem.

Mastodon