Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
Po 06. 02.

-6°C
oblačno

Olomouc a osobnosti

Jan Pavel II.

Jan Pavel II.

Papež Jan Pavel II., vlastním jménem Karol Wojtyla, byl bezpochyby nejoblíbenějším papežem 20. století. Při svých četných zahraničních cestách navštívil také Olomouc. V květnu 1995 zde prohlásil blahoslaveného Jana Sarkandra a blahoslavenou Zdislavu za svaté. Navštívil dóm i poutní chrám na Sv. Kopečku, který povýšil na baziliku minor.

Wojtyla se narodil v městečku Wadowice poblíž Krakova roku 1920. Studoval Jagellonskou univerzitu v Krakově. Během války pracoval jako dělník v kamenolomu, aby se vyhnul nuceným pracem v Německu. V roce 1946 byl vysvěcen na kněze a odešel studovat do Říma. Kardinálem se stal ve svých 47 letech a byl tak nejmladším členem kardinálského kolegia. Velkým překvapením pro celý svět bylo jeho zvolení papežem v roce 1978. Po 455 letech, během kterých byli voleni do čela katolické církve pouze Italové, byl zvolen polský kardinál, první papež slovanského původu, navíc ze země z totalitního východního bloku.

Papež Jan Pavel II. proslul svou snahou o ekumenické sblížení křesťanských církví. Jan Pavel II. byl velký cestovatel. Navštívil více než sto zemí všech kontinentů. Při svých cestách věnoval zvláštní pozornost nemocným lidem a mládeži. V roce 1990 zavítal poprvé po pádu totalitního režimu do Československa. Během této cesty navštívil Prahu, moravský Velehrad a Bratislavu. Pontifikát Jana Pavla II. trval bezmála 30 let. Papež zemřel v Římě 2. dubna 2005.

Jan Pavel II. v Olomouci

Jan Pavel II. zavítal znovu do České republiky v květnu 1995. Po návštěvě Prahy pokračoval do Olomouce, kde proběhly kanonizační oslavy u příležitosti svatořečení blahoslaveného Jana Sarkandra, patrona Moravy a kněze-mučedníka, a blahoslavené Zdislavy z Lemberka. Po mši svaté sloužené pod širým nebem v Olomouci-Neředíně navštívil Dóm sv. Václava a poté zamířil na Svatý Kopeček u Olomouce, kde proběhlo před poutním chrámem Navštívení Panny Marie setkání s mládeží.

Mastodon