Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
Pá 27. 01.

-2°C
zataženo

Olomouc a osobnosti

Umění

Hudba

název článku:
perex:

Dílo Wolfganga Amadea Mozarta, geniálního rakouského skladatele a klavíristy, je spjato také s Olomoucí. Při svém pobytu v Hauenschildově paláci a posléze v budově kapitulního děkanství zde jako jedenáctiletý složil 6. symfonii F-dur.


název článku:
perex:

Slavný rakouský skladatel a dirigent Gustav Mahler pobýval v Olomouci od poloviny ledna do poloviny března roku 1883. V německém městském divadle (dnešním Moravském divadle) působil krátce začátkem roku 1883. Ve foyer divadla je umístěna jeho busta připomínající toto období. Mahler bydlel nedaleko divadla, v domě U Zlaté štiky (dnes Café Destiny) na olomouckém Horním náměstí.


Výtvarné umění

název článku:
perex:

Jan Kryštof Handke (1694–1774) je významným představitelem moravské vrcholné barokní malby a autorem unikátního vlastního životopisu. Jeho tvorba zahrnuje řadu pláten s náboženskými i profánními náměty. V Olomouci ozdobil svými malbami kapli Božího Těla (na Konviktu), baziliku minor na Sv. Kopečku i kostel Panny Marie Sněžné.


název článku:
perex:

Český grafik, malíř a ilustrátor Karel Svolinský (1896–1986) pocházel ze Svatého Kopečku u Olomouce. Vyučil se řezbářem a poté absolvoval Uměleckoprůmyslovou školu v Praze. Svolinský čerpal zejména z národní lidové tradice a odkazu malířů Josefa Mánesa a Mikoláše Alše. Jeho nejznámějším dílem v Olomouci je mozaiková výzdoba orloje na budově radnice.


název článku:
perex:

Tvorba sochaře Ivana Theimera (*1944), olomouckého rodáka, je spjata s Francií, kam na podzim roku 1968 emigroval, a také s italskou Toskánou. V Olomouci můžete obdivovat Theimerovu Arionovu kašnu, která doplňuje soubor 6 barokních kašen s mytickými motivy. V letní sezoně je oblíbeným útočištěm dětí i dospělých, kteří se zde rádi osvěží a zrelaxují.


název článku:
perex:

Mezinárodně uznávaný olomoucký rodák Otmar Oliva (*1952), absolvent Akademie výtvarných umění v Praze, žije na Velehradě, kde má svůj ateliér se slévárnou. Olivovy práce najdete v Olomouci v Muzeu umění. Obdivovaným dílem je jeho fontána Pramen živé vody sv. Jana Sarkandra umístěná před Sarkandrovou kaplí na Michalském návrší.


Literatura a film

název článku:
perex:

Josef Dobrovský byl významným českým filologem, historikem a zakladatelem slavistiky v českých zemích. Narodil se 17. srpna 1753 v Ďarmotech u Raabu v Uhrách. Roku 1787 přišel do generálního semináře pro výchovu kněží v Hradisku u Olomouce, kde se stal prorektorem a v roce 1789 také rektorem. Svůj úřad vykonával vzorně, avšak po smrti Josefa II. byly generální semináře zavřeny a Dobrovský se vrátil do Prahy.


název článku:
perex:

Jiří Wolker (1900–1924) byl jedním z nejvýraznějších a nejtalentovanějších českých básníků generace, která vstoupila do literatury na počátku 20. let. K Olomoucku měl vřelý vztah. Na Svatém Kopečku bydleli jeho prarodiče, u kterých trávíval prázdniny. Na jejich domě (zvaném Wolkerova vila) v ulici St. Krejčího je umístěna pamětní deska s básníkovou bustou.


název článku:
perex:

Německý spisovatel Peter Härtling (1933 - 2017 ) strávil dětství v Hartmannsdorfu u Chemnitz, kde jeho otec provozoval právnickou praxi. V roce 1942 se rodina ve snaze vyhnout se přímému nacistickému nebezpečí přestěhovala do Olomouce. Olomouci také věnoval knihu Opožděná láska, která je mezinárodně nejrozšířenější knihou vztahující se k městu Olomouc.


název článku:
perex:

Významný filmový režisér (1904–1972) Edgar G. Ulmer, syn židovských rodičů, se narodil roku 1904 v Olomouci. Působil ve Vídni, Berlíně i v USA, kam v roce 1929 emigroval. Olomouc jako Ulmerovo rodiště nebyla známá. Režisér žil v Resslově ulici, v domě č. 1, na kterém je od roku 2006 umístěna pamětní deska.


Architektura

název článku:
perex:

Lubomír Šlapeta (1908–1983) byl český architekt, spolu se svým bratrem-dvojčetem Čestmírem Šlapetou působili v Ostravě a Olomouci, kde realizovali řadu vynikajících příkladů funkcionalistické architektury. Jen v Olomouci je jich desítka, např. na adrese Polívkova č. 35 je k vidění Nakládalova vila, v ulici Na Vozovce č. 33 Kousalíkova vila.


Mastodon