Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
Po 05. 12.

6°C
zataženo

Olomouc a osobnosti

Karel Svolinský

Karel Svolinský

Český grafik, malíř a ilustrátor Karel Svolinský (1896–1986) pocházel ze Svatého Kopečku u Olomouce. Vyučil se řezbářem a poté absolvoval Uměleckoprůmyslovou školu v Praze. Svolinský čerpal zejména z národní lidové tradice a odkazu malířů Josefa Mánesa a Mikoláše Alše. Jeho nejznámějším dílem v Olomouci je mozaiková výzdoba orloje na budově radnice.

Od poloviny 20. let vystavoval doma i v zahraničí. V letech 1928 a 1937 se účastnil Exposition Internationale des Arts et Téchniques v Paříži, kde byla jeho tvorba oceněna zlatou medailí a Grand Prix. V 50. letech reprezentoval Československo na Bienále v Benátkách a na světové výstavě v Bruselu. Následovala řada samostatných výstav i mezinárodních přehlídek, zejména v oblasti knižní grafiky a ilustrace. V letech 1945–1970 působil jako profesor na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze.

Svolinského mozaika na olomouckém orloji

Olomoucký orloj, jehož historie sahá hluboko do minulosti, byl při osvobozovacích bojích v květnu 1945 značně poškozen. Vzhledem k tomu, že v minulých epochách prošel řadou proměn, nastal v debatě o jeho rekonstrukci otazník nad tím, k jaké z jeho dřívějších podob by se měla jeho plánovaná rekonstrukce přiklonit. Nakonec zvítězil názor navrhující úplnou obnovu včetně techniky a umělecké výzdoby. Úkolu se zhostil Karel Svolinský. Několik let se věnoval studiu Hanáků a Hanaček, jejich každodenních prací, lidových zvyků a svátečních krojů. Tyto prvky se uplatnily na návrzích mozaikové výzdoby orloje, na kterých Svolinský pracoval mezi lety 1949–1954. Vedle tzv. Jízdy králů a dalších folklórních motivů, které se na výsledné mozaice objevily, však dílo odráží i na první pohled patrná estetická východiska tehdy platného oficiálního proudu v umění - socialistického realismu.