Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Základní informace - Jak se k nám dostanete  / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
Čt 02. 02.

1°C
polojasno

Jak se k nám dostanete

Plánovač trasy
Mapa

mapa

Olomouc je díky své poloze přímo ve středu Moravy snadno přístupná jak po silnici, tak vlakem. Z Prahy je rychlé spojení po dálnici přes Brno, z Vídně se nejsnáze dostanete po dálnici přes Břeclav a Brno. Pohodlně se do Olomouce dostanete autem i z Polska či Slovenska.

Letecky

Ze všech těchto letišť se snadno dostanete do Olomouce vlakem, autobusem či autem. Také můžete využít osobní dopravu, která Vás za příznivé ceny přepraví od letištního terminálu přímo k hotelu či na určenou adresu

Autem

dalnice Česká republika má poměrně kvalitní síť dálnic, díky které se můžete snadno dostat do Olomouce z hlavních destinací, jako jsou Praha, Brno, Ostrava nebo Vídeň.

Pro jízdu na dálnici budete potřebovat dálniční známku. Více informací můžete získat na www.ceskedalnice.cz. Ohledně parkování ve městě naleznete více informací zde.

Vlakem

pendolino Olomouc je také důležitým železničním uzlem. Cestujícím je k dispozici nepřeberné množství rychlíků, vlaků InterCity a EuroCity a osobních vlaků pro regionální dopravu. Rychlé a komfortní spojení s Prahou a Ostravou zajišťuje moderní vlak Pendolino, který Vás přepraví z Olomouce do Prahy za pouhé dvě a čtvrt hodiny. Pohodlnou cestu nabízí také žluté vlaky společnosti RegioJet a luxusní černé vozy společnosti Leo Express.

Aktuální informace o vlakových spojích najdete na serveru www.cd.cz/spojeni. Jízdenky na hlavní vlakové spoje si můžete on-line zakoupit na www.cd.cz/eshop. Informace o osobní dopravě po ČR získáte zdarma také na tel. čísle: 840 112 113. Kontakty na hlavní vlakové nádraží v Olomouci naleznete na portálu Českých drah www.cd.cz.

Autobusem

autobusCestování autobusem je ve většině případů finančně méně náročné než vlakem, někdy je také rychlejší. Informace o tuzemských i mezinárodních spojích naleznete na www.idos.cz.

Mastodon