Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Základní informace - Historie města /  Římané v Olomouci / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
Ne 29. 01.

-3°C
skoro jasno

Historie města

Římané v Olomouci

Pomník

Na tomto historicky významném místě byl vybudován památník v podobě symbolu římského milníku a také nejbližší tramvajová zastávka nám má připomínat tento slavný archeologický nález.

Webové stránky

rimane.olomouc.eu

Místo, kde se dnes rozkládá Olomouc, bylo pravidelně vybíráno pro zakládání sídlišť už od mladší doby kamenné. Nacházela se zde důležitá křižovatka cest u brodu přes řeku Moravu. Cesty spojovaly jih se severem Moravy a východ se západem. Zřejmě i proto si dnešní Olomouc vybrali římští vojáci k vybudování dočasného tábora, který byl v roce 2001 nalezen v Neředíně.

Při archeologickém výzkumu pod nově budovanou komunikací na dnešní ulici Římská a Slovanská byla zachycena a prozkoumána část příkopu opevnění tohoto tábora. Neředínský tábor představuje doklad nejsevernějšího zásahu římských vojsk na sever od Dunaje (asi 200 km). Jaká jednotka sídlila v Olomouci, nevíme. Toto místo bylo v minulosti důležitým bodem a patrně i křižovatkou cest spojujících sever a jih Moravy (snad zde procházela jedna z větví legendární Jantarové stezky). Pro svou strategickou polohu byl prostor vybrán za místo, kde se na určitou dobu, patrně mezi léty 179 – 180 n. l., usídlila jednotka římské armády a vybudovala zde dočasný opevněný tábor, ze kterého kontrolovala okolí, cesty i brod přes řeku Moravu. Vojenská stanice Římanů zde zůstala až do zániku římské říše a po jejich odchodu občas využili hotového opevnění místní obyvatelé.

Na tomto historicky významném místě byl vybudován památník v podobě symbolu římského milníku a také nejbližší tramvajová zastávka nám má připomínat tento slavný archeologický nález.

Památník v podobě symbolu římského milníku byl vybrán záměrně, protože připomíná jeden charakteristický objekt vyskytující se běžně podél cest římské říše. Milníky byly kamenné sloupy rozestavěné v pravidelných rozestupech podél cest s nápisy informující o vzdálenosti k různým cílům. V městě Římě existoval tzv. zlatý milník, odkud se počítaly vzdálenosti. Každý milník byl očíslován a kromě toho měl i informaci, kdo jej nechal zhotovit.

Podél cest Římské říše byly stavěny milníky, vyznačující se tvarovou jednotou. Dva až tři metry vysoké kamenné sloupy s kruhovým či elipsovitým průřezem byly usazeny do podstavce. Nápis udával vzdálenost k výchozímu bodu (lat. caput viae), v římských mílích, obdobně i název umístění, rok výstavby a stavební zásah. Jako stavebník se označoval císař, kterému výstavba milníků sloužila k propagandě.

Mastodon