Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Základní informace - Historie města  / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
Po 30. 01.

1°C
zataženo

Historie města

1. díl
2. díl

Statutární město Olomouc, Univerzita Palackého v Olomouci

DĚJINY OLOMOUCE
1./2. díl

 

2x600 stran, pevná vazba s přebalem
vyšlo: březen 2010

cena: 550 Kč

 

Podrobné dějiny města jsou nejnověji zpracovány ve 2 svazkovém díle, které pro statutární město Olomouc vytvořila Univerzita Palackého.

Kniha je akademickým zpracováním historie Olomouce od jejího vzniku až do současnosti. Dvousvazkové vydání, které je nabízeno jako celek, je k dostání u dobrých knihkupců, nebo v informačním centru.

Olomouc, dnešní stotisícová metropole v srdci Hané, odedávna patřila k nejvýznamnějším městům českého státu. Její dějiny se začaly psát před mnoha staletími...

Dějiny Olomouce v kostce

 • již od mladší doby kamenné místo dnešní Olomouce vybíráno pro zakládání vesnic, důležitá křižovatka cest, doložen pobyt Římanů v Olomouci (dočasný tábor římských legií z konce 2. st. n. l.)
 • už v ranném středověku jedno z hlavních center Moravy, knížecí sídlo
 • v 11. století založeno biskupství, roku 1306 zde byl zavražděn poslední český panovník mocného rodu Přemyslovců (král Václav III.)
 • v roce 1573 založena univerzita (druhá nejstarší v českých zemích)
 • za renesance výstavní sídlo se skvostnými paláci a 30 tisíci obyvateli, hlavní město Moravy (druhé největší město v českých zemích po Praze)
 • za třicetileté války ničivá okupace švédskými vojsky (1642–1650), při obléhání město zcela pobořeno, naprostá většina obyvatel buď zahynula nebo se z trosek Olomouce odstěhovala
 • v době baroka postavena řada unikátních monumentů, budov a kostelů (Sloup Nejsvětější Trojice, soubor šesti barokních kašen, kostel sv. Michala...)
 • v roce 1767 jedenáctiletý W. A. Mozart v Olomouci složil 6. symfonii F-dur
 • v roce 1848 usedl v Olomouci na trůn nejdéle sloužící evropský panovník František Josef I.
 • v 18. a 19. století významné vojenské centrum rakouské monarchie, proměna města v pevnost, stavba nového opevnění a fortů
 • za druhé světové války zahynulo v koncentračních táborech na 2000 židovských obyvatel, po válce (1945) pak byla odsunuta naprostá většina obyvatel Olomouce německé národnosti (před válkou třetina populace města)
 • po komunistickém převratu (1948) úpadek významu Olomouce, zanedbávání historického dědictví
 • po sametové revoluci v roce 1989 postupná rekonstrukce historického centra a památek, stavba nových sportovišť, míst pro rekreaci, hotelů, dopravní a turistické infrastruktury
 • nyní šesté největší město v ČR, centrum Olomouckého kraje, sídlo arcibiskupství, na Univerzitě Palackého studuje na 20 tisíc mladých lidí
 • v roce 2000 byl monumentální Sloup Nejsvětější Trojice zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO

Pokud Vás neodradí trocha letopočtů, připravili jsme pro Vás stručný přehled základních historických dat.
Z olomouckých archivů - webové stránky s archivními dokumenty historie města Olomouce.

Mastodon