Olomouc at the topThree years, three excellent awards by the world’s prestigious guidebook. Lonely Planet made a list of the most beautiful, yet lesser known tourist destinations. It wasn’t the hot springs of Iceland, Gibraltar Rocks, Odysseus' Ithaca or Luxemburg that ranked in first place but the historical center of Olomouc!

The mini guidebook, Secret Europe, presents tourists with fifty cities from different parts of Europe. The largest, world-renowned guidebook publisher attracts tourists to Olomouc by saying that “in terms of tourism Olomouc can be equated to an authentic restaurant which is your own, small, personal secret. The Main Square is amongst the most enchanting in the country. It is surrounded by historical buildings. It is adorned by the Holy Trinity Column listed as the UNESCO World Cultural and Natural Heritage. Magnificent churches, many of which host an exciting history, are scattered in the streets of the historical center. Explore the foundations of the ancient Olomouc castle in the Archdiocese Museum which is a must-see and then set out to one of the many pubs or mini-breweries”. In 2012, the publisher also awarded Olomouc by ranking it in the top ten most beautiful hidden treasures in Europe. One year later it was once again on the list of the recommended destinations in Moravia. “It’s beautiful as well as surprising for us. Lonely Planet is to tourist guidebooks what Michelin is to gastronomy. I perceive it as a win in the tourist Olympics,” responded Olomouc mayor, Martin Major, when he first heard of the award. “I am very pleased that the professional editor-in-chief of this publication truly appreciates the beauty of our city, its picturesque atmosphere and its uniqueness.

Apart from other things, Olomouc captivated them by the fact that it offers the same architectural treasures as Prague but without the crowds of tourists. It is definitely Olomouc’s advantage in comparison with our capital. However, despite repeated acclaim from the renowned guidebook, it may only be temporary”, mentioned the mayor, Major, with a smile. The deputy mayor, Jan Holpuch added, “I believe that this is an opportunity to introduce our beautiful city to many other tourists.” “I think that being awarded as a hidden treasure or undiscovered city will give Olomouc an even stronger stamp of attractiveness and will evoke more interest in potential visitors.”

Olomouc has been trying to advertise its beauty in a high-quality and systematic way. In the past years, this attempt has proved effective. Statistically as well as simply looking into the streets of the city center confirms that the number of tourists to Olomouc has truly increased. Olomouc is on the list of destinations offered by travel agencies as for example, one-day trips from Prague or as a part of the Vienna – Krakow route. “Greater advertising in cooperation with the agency CzechTourism certainly helped.

This agency gives Olomouc more space than before”, says Karin Vykydalová, head of the tourism department. “Acclaim from Lonely Planet obviously helps. Ideally, a visitor comes here based on the recommendation, is satisfied here and then recommends Olomouc to his friends back home”, adds Dušan Gavenda of the same department. Lonely Planet Secret Europe can be downloaded for free at: www.lonelyplanet.com/secret-europe.

ホーム / 基本情報 - 詳細情報 /  姉妹都市  /  Veenendaal, Netherlands / ja ^
 

インフォメーション センター

Informační centrum

i 住所 ホルニー広場
市役所のアーケード
779 11 Olomouc

営業時間 毎日  9:00–19:00
TEL.: (+420) 585 513 385, 392
Eメール:

 

地図

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

オロモウツ地方カードを使用すると、オロモウツ大幅なコスト削減を訪問することができます観光割引カードです。買収は、完全に割引や入場無料を確認してください。

 
So 26. 09.

11°C
moderate rain
Ne 27. 09.

12°C
overcast clouds

詳細情報

sdílet

Veenendaal, Netherlands

Jedno z měst, s nímž byla až donedávna spolupráce nejaktivnější je bezpochyby nizozemský Veenendaal. V říjnu 2008 jej navštívili představitelé Olomouce, aby oslavili 15. výročí spolupráce. Veenendaal se rozkládá přímo v srdci země, nedaleko hlavního města stejnojmenné provincie Utrechtu.

V jeho blízkosti se nacházejí známé přírodní rezervace Veluwe a Betuwe. V současné době má Veenendaal 60 tisíc obyvatel. V roce 1997 bylo město vyhlášeno „Zeleným městem Evropy“ díky svému přístupu k veřejné zeleni. Za rok 2001 získalo titul „Město kolařů“, o který se opakovaně uchází, a to díky kvalitní síti cyklistických stezek a s tím spojenými službami. Kol je v Nizozemí více než obyvatel a spíše než ke sportovním účelům a rekreaci je Holanďané využívají ke každodenní cestě do práce, školy, na nákupy, za kulturou. Veenendaal nemá mnoho historických památek. Přesto je to malebné, typicky holandské městečko, kde nechybí ani dva tradiční větrné mlýny. Ty nechalo město restaurovat teprve nedávno. Ke starším památkám patří také kostel Oude Kerk, v jehož blízkosti se nachází muzeum Het Kleine Veenloo, kde se návštěvníci mohou seznámit s historií města. Co skutečně překvapí, to je moderní, velkoryse řešená bytová zástavba obklopena zelenými plochami. Zásadní přestavbou prochází i samotné centrum. V prostorných pasážích v centru města najdete nepřeberné množství obchodů a také jedno z největších a nejmodernějších nizozemských divadel De Lampegiet. Veenendaal si potrpí na náboženské tradice a církevní zásady zde hrají důležitou roli.

Spolupráce s Olomoucí

Smlouvu o spolupráci podepsala obě partnerská města koncem roku 1993. Od té doby se rozvinula řada aktivit mezi nejrůznějšími organizacemi obou měst. Kromě pravidelných oficiálních návštěv poskytli partneři z Veenedaalu pomoc v sociální oblasti olomouckému Tyfloservisu, Klíči, Charitě či Sdruženým zařízením pro péči o dítě. Aktivní je také spolupráce ve školství. S Veenendaalem komunikuje Slovanské gymnázium, Gymnázium Čajkovského, Střední elektrotechnická škola, oddělení nederlandistiky při FF UP, proběhly i výměny mezi skauty. Uskutečnily se opakované výstavy výtvarných prací žáků základních a středních škol. V Holandsku vícekrát hostovala Moravská filharmonie, kontakty navázaly městské dechové orchestry, jazzové formace, kluby fotografů a také amatérští i profesionální výtvarní umělci. Oficiální kontakty často přerostly do přátelské roviny a partneři se vzájemně navštěvují i mimopracovně. Neméně aktivně si vyměňují zkušenosti rovněž sportovci, představitelé církví, novináři, hasiči a policisté. Odborných stáží se v minulosti účastnily i podobně zaměřené firmy a zaměstnanci radnic. Holanďané taky pomohli s vytvářením projektu Střediska ekologické výchovy Sluňákov v Horce nad Moravou, kde vznikla „Veenendaalská alej“, financovaná a vysazovaná přímo rodinami z Veenendaalu. Na konto zaplavené Olomouce poslala v roce 1997 městská rada Veenendaalu finanční příspěvek a sbírky k tomuto účelu proběhly i mezi samotnými obyvateli a především mezi mládeží.

Aktuálně

Další rozvoj spolupráce závisí na podpoře politických představitelů Veenendaalu. V pozitivním případě se uvažuje o výměnných stážích mezi úředníky radnic a městských organizací, aktuálním tématem je odpadové hospodářství, budování cyklistických stezek a výchova mládeže v oblasti bezpečnosti dopravního provozu. Kontakty dále hodlají udržovat výše uvedené střední školy, katedra nederlandistiky, zástupci Lion´s Clubs, sportovci (badmintonisté, šachisti) a především hasiči. Zájem seznámit se a spolupracovat projevily mládežnické parlamenty obou měst. Centrum Sluňákov nabízí veenendaalským školám možnost týdenního vzdělávacího pobytu v oblasti ekologie.

Webové stránky