Olomouc at the topThree years, three excellent awards by the world’s prestigious guidebook. Lonely Planet made a list of the most beautiful, yet lesser known tourist destinations. It wasn’t the hot springs of Iceland, Gibraltar Rocks, Odysseus' Ithaca or Luxemburg that ranked in first place but the historical center of Olomouc!

The mini guidebook, Secret Europe, presents tourists with fifty cities from different parts of Europe. The largest, world-renowned guidebook publisher attracts tourists to Olomouc by saying that “in terms of tourism Olomouc can be equated to an authentic restaurant which is your own, small, personal secret. The Main Square is amongst the most enchanting in the country. It is surrounded by historical buildings. It is adorned by the Holy Trinity Column listed as the UNESCO World Cultural and Natural Heritage. Magnificent churches, many of which host an exciting history, are scattered in the streets of the historical center. Explore the foundations of the ancient Olomouc castle in the Archdiocese Museum which is a must-see and then set out to one of the many pubs or mini-breweries”. In 2012, the publisher also awarded Olomouc by ranking it in the top ten most beautiful hidden treasures in Europe. One year later it was once again on the list of the recommended destinations in Moravia. “It’s beautiful as well as surprising for us. Lonely Planet is to tourist guidebooks what Michelin is to gastronomy. I perceive it as a win in the tourist Olympics,” responded Olomouc mayor, Martin Major, when he first heard of the award. “I am very pleased that the professional editor-in-chief of this publication truly appreciates the beauty of our city, its picturesque atmosphere and its uniqueness.

Apart from other things, Olomouc captivated them by the fact that it offers the same architectural treasures as Prague but without the crowds of tourists. It is definitely Olomouc’s advantage in comparison with our capital. However, despite repeated acclaim from the renowned guidebook, it may only be temporary”, mentioned the mayor, Major, with a smile. The deputy mayor, Jan Holpuch added, “I believe that this is an opportunity to introduce our beautiful city to many other tourists.” “I think that being awarded as a hidden treasure or undiscovered city will give Olomouc an even stronger stamp of attractiveness and will evoke more interest in potential visitors.”

Olomouc has been trying to advertise its beauty in a high-quality and systematic way. In the past years, this attempt has proved effective. Statistically as well as simply looking into the streets of the city center confirms that the number of tourists to Olomouc has truly increased. Olomouc is on the list of destinations offered by travel agencies as for example, one-day trips from Prague or as a part of the Vienna – Krakow route. “Greater advertising in cooperation with the agency CzechTourism certainly helped.

This agency gives Olomouc more space than before”, says Karin Vykydalová, head of the tourism department. “Acclaim from Lonely Planet obviously helps. Ideally, a visitor comes here based on the recommendation, is satisfied here and then recommends Olomouc to his friends back home”, adds Dušan Gavenda of the same department. Lonely Planet Secret Europe can be downloaded for free at: www.lonelyplanet.com/secret-europe.

ホーム / 基本情報 - 詳細情報 /  姉妹都市  /  Tampere, Finland / ja ^
 

インフォメーション センター

Informační centrum

i 住所 ホルニー広場
市役所のアーケード
779 11 Olomouc

営業時間 毎日  9:00–19:00
TEL.: (+420) 585 513 385, 392
Eメール:

 

地図

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

オロモウツ地方カードを使用すると、オロモウツ大幅なコスト削減を訪問することができます観光割引カードです。買収は、完全に割引や入場無料を確認してください。

 
Út 29. 09.

10°C
overcast clouds
St 30. 09.

15°C
overcast clouds
Čt 01. 10.

13°C
overcast clouds

詳細情報

sdílet

Tampere, Finland

Už dlouhých dvaadvacet let udržuje Olomouc partnerství s finským městem Tampere. Kolem roku 1770 bylo Finsko součástí Švédského království a vývoj v severní Evropě začal nabírat na obrátkách. S velkým nadšením byly v zemi zakládány železárny a další továrny. Během své návštěvy v provincii byl mladý švédský panovník Gustav III. zaujat úžinou mezi dvěma jezery a peřejemi, které je spojovaly. Rychle pochopil možnosti, které se rýsovaly na horizontu a roku 1779 předal Tampere zakládací listinu.

O čtyři roky později vznikla v Tampere první papírna ve Finsku a během ruské nadvlády v 19. století zde bylo založeno několik dalších továren. První přádelna na bavlnu textilního gigantu Finlayson zahájila provoz v roce 1820 a na dlouhou dobu určovala charakter města. V posledních desetiletích sice přádelny utichly, typické cihlové továrny ve středu města se však přeměnily v muzea, kina, byty, bary a restaurace. Tampere je se svými 210 tisíci obyvateli třetí největší město ve Finsku. Nejstarší budovou je kostel z 15. století, který tu stál stovky let před založením města. Tampere, které se rozkládá na březích peřejí Tammerkoski, si díky rozvinutému průmyslu, v němž převažovala textilní výroba, vysloužilo přídomek finský Manchester. Nacházejí se zde dvě univerzity, jež jsou zaměřeny na technologie a výzkum např. i pro nedalekou Nokii. Tampere je zasazeno do typicky finské jezernaté krajiny, s níž kontrastuje řada moderních staveb. Ve městě je filharmonie, řada divadelních souborů a muzeí a obyvatelé mohou trávit volný čas také bruslením nebo projížďkami po dvou jezerech, jejichž celková délka je 210 km.

Spolupráce s Tampere

V předchozích letech si vzájemné návštěvy a zkušenosti vyměňovali studenti středních škol a členové uměleckých, divadelních a pěveckých souborů. Olomoučané se v Tampere účastnili konference o životním prostředí a také získávali zkušenosti s výstavbou multifunkčních hokejových arén. V roce 2008-9 proběhly výměnné návštěvy politických představitelů obou měst, jejichž součástí byly i reciproční fotografické výstavy.

Aktuálně

V současnosti se chystají dva projekty pro olomoucké a tamperské studenty středních škol, jejichž realizace se však bude odvíjet od získání finančních prostředků z grantů Evropské unie. Do budoucna by obě města ráda spolupracovala v oblasti kultury, momentálně spolu jednají olomoucké pěvecké sbory s finskými protějšky a o vystoupení v Tampere projevilo zájem i Divadlo K. O výměnných stážích pro své studenty uvažuje i Pedagogická fakulta UP. V jednání je také projekt partnerských měst Tampere zaměřený na výměnu zkušeností pracovníků veřejné správy, vysokého školství, vědeckých ústavů a podnikatelské sféry.

Webové stránky