Olomouc at the topThree years, three excellent awards by the world’s prestigious guidebook. Lonely Planet made a list of the most beautiful, yet lesser known tourist destinations. It wasn’t the hot springs of Iceland, Gibraltar Rocks, Odysseus' Ithaca or Luxemburg that ranked in first place but the historical center of Olomouc!

The mini guidebook, Secret Europe, presents tourists with fifty cities from different parts of Europe. The largest, world-renowned guidebook publisher attracts tourists to Olomouc by saying that “in terms of tourism Olomouc can be equated to an authentic restaurant which is your own, small, personal secret. The Main Square is amongst the most enchanting in the country. It is surrounded by historical buildings. It is adorned by the Holy Trinity Column listed as the UNESCO World Cultural and Natural Heritage. Magnificent churches, many of which host an exciting history, are scattered in the streets of the historical center. Explore the foundations of the ancient Olomouc castle in the Archdiocese Museum which is a must-see and then set out to one of the many pubs or mini-breweries”. In 2012, the publisher also awarded Olomouc by ranking it in the top ten most beautiful hidden treasures in Europe. One year later it was once again on the list of the recommended destinations in Moravia. “It’s beautiful as well as surprising for us. Lonely Planet is to tourist guidebooks what Michelin is to gastronomy. I perceive it as a win in the tourist Olympics,” responded Olomouc mayor, Martin Major, when he first heard of the award. “I am very pleased that the professional editor-in-chief of this publication truly appreciates the beauty of our city, its picturesque atmosphere and its uniqueness.

Apart from other things, Olomouc captivated them by the fact that it offers the same architectural treasures as Prague but without the crowds of tourists. It is definitely Olomouc’s advantage in comparison with our capital. However, despite repeated acclaim from the renowned guidebook, it may only be temporary”, mentioned the mayor, Major, with a smile. The deputy mayor, Jan Holpuch added, “I believe that this is an opportunity to introduce our beautiful city to many other tourists.” “I think that being awarded as a hidden treasure or undiscovered city will give Olomouc an even stronger stamp of attractiveness and will evoke more interest in potential visitors.”

Olomouc has been trying to advertise its beauty in a high-quality and systematic way. In the past years, this attempt has proved effective. Statistically as well as simply looking into the streets of the city center confirms that the number of tourists to Olomouc has truly increased. Olomouc is on the list of destinations offered by travel agencies as for example, one-day trips from Prague or as a part of the Vienna – Krakow route. “Greater advertising in cooperation with the agency CzechTourism certainly helped.

This agency gives Olomouc more space than before”, says Karin Vykydalová, head of the tourism department. “Acclaim from Lonely Planet obviously helps. Ideally, a visitor comes here based on the recommendation, is satisfied here and then recommends Olomouc to his friends back home”, adds Dušan Gavenda of the same department. Lonely Planet Secret Europe can be downloaded for free at: www.lonelyplanet.com/secret-europe.

ホーム / 基本情報 - 詳細情報 /  姉妹都市  /  Subotica, Serbien / ja ^
 

インフォメーション センター

Informační centrum

i 住所 ホルニー広場
市役所のアーケード
779 11 Olomouc

営業時間 毎日  9:00–19:00
TEL.: (+420) 585 513 385, 392
Eメール:

 

地図

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

オロモウツ地方カードを使用すると、オロモウツ大幅なコスト削減を訪問することができます観光割引カードです。買収は、完全に割引や入場無料を確認してください。

 
Út 29. 09.

11°C
overcast clouds
St 30. 09.

15°C
overcast clouds
Čt 01. 10.

13°C
overcast clouds

詳細情報

sdílet

Subotica, Serbien

Subotica je přibližně stotisícové město vzdálené asi deset kilometrů od maďarských hranic v srbské autonomní oblasti Vojvodina. Je to obchodní, průmyslové, zemědělské a kulturní středisko. Jeho poloha předurčuje i národnostní složení: téměř polovina obyvatel Subotice jsou Maďaři, čtvrtina Chorvati, zbytek tvoří Srbové a další národnostní menšiny.

První písemná zmínka o městě je 600 let stará, archeologické nálezy však dokazují osídlení této oblasti již před třemi tisíci lety. Město bylo po dobu své historie pod nadvládou Turků i Habsburků, patřilo pod rumunskou Timisoaru a posléze pod Maďarsko, což bylo období největšího rozkvětu. Po 1. světové válce bylo připojeno k Jugoslávii – v této době se ekonomický rozvoj zpomaluje. Tento stav se ještě zhoršil za 2. světové války, kdy byla značná část průmyslu přesunuta do centrálních částí Jugoslávie. V Subotici nalezneme mnoho historických památek, největšího věhlasu pak dosahuje secesní architektura, a to zejména radnice z roku 1910.

Spolupráce se Suboticí

Smlouva o spolupráci se Suboticí byla podepsána v roce 1996 a na organizování zejména podnikatelsky zaměřených aktivit se podílí také olomoucké Sdružení podnikatelů pro kontakt s Jugoslávií. Olomoucký kraj navíc uzavřel spolupráci s autonomní oblastí Vojvodina.

Styky se dařilo rozvíjet zejména v oblasti kultury. Tradičně hostují v obou městech folklórní soubory a olomoučtí výtvarníci se vícekrát účastnili malířské kolonie u jezera Palić. Umělci ze Subotice zkrášlili domy v Náměšti na Hané v rámci sympózia Freska a do Olomouce zavítal také šéfdirigent subotické filharmonie Borislav Skenderović. Kontakty přesahují i do oblasti sportu, kdy se basketbalový tým ze Subotice účastnil turnaje v Olomouci. Na jarní etapě Flóry Olomouc v roce 2008 se prezentovala firma zaměřená na údržbu zeleně a subotické turisticko-informační středisko.

Aktuálně

Díky partnerství se srbským městem Subotica se možná brzy podaří vyřešit problém, který město Olomouc trápí už několik desítek let. Při nedávné návštěvě hanácké metropole zástupci srbské strany potvrdili, že mají zájem na tom, aby už dále nechátral objekt Jihoslovanského mauzolea v Bezručových sadech.