Olomouc at the top



Three years, three excellent awards by the world’s prestigious guidebook. Lonely Planet made a list of the most beautiful, yet lesser known tourist destinations. It wasn’t the hot springs of Iceland, Gibraltar Rocks, Odysseus' Ithaca or Luxemburg that ranked in first place but the historical center of Olomouc!

The mini guidebook, Secret Europe, presents tourists with fifty cities from different parts of Europe. The largest, world-renowned guidebook publisher attracts tourists to Olomouc by saying that “in terms of tourism Olomouc can be equated to an authentic restaurant which is your own, small, personal secret. The Main Square is amongst the most enchanting in the country. It is surrounded by historical buildings. It is adorned by the Holy Trinity Column listed as the UNESCO World Cultural and Natural Heritage. Magnificent churches, many of which host an exciting history, are scattered in the streets of the historical center. Explore the foundations of the ancient Olomouc castle in the Archdiocese Museum which is a must-see and then set out to one of the many pubs or mini-breweries”. In 2012, the publisher also awarded Olomouc by ranking it in the top ten most beautiful hidden treasures in Europe. One year later it was once again on the list of the recommended destinations in Moravia. “It’s beautiful as well as surprising for us. Lonely Planet is to tourist guidebooks what Michelin is to gastronomy. I perceive it as a win in the tourist Olympics,” responded Olomouc mayor, Martin Major, when he first heard of the award. “I am very pleased that the professional editor-in-chief of this publication truly appreciates the beauty of our city, its picturesque atmosphere and its uniqueness.

Apart from other things, Olomouc captivated them by the fact that it offers the same architectural treasures as Prague but without the crowds of tourists. It is definitely Olomouc’s advantage in comparison with our capital. However, despite repeated acclaim from the renowned guidebook, it may only be temporary”, mentioned the mayor, Major, with a smile. The deputy mayor, Jan Holpuch added, “I believe that this is an opportunity to introduce our beautiful city to many other tourists.” “I think that being awarded as a hidden treasure or undiscovered city will give Olomouc an even stronger stamp of attractiveness and will evoke more interest in potential visitors.”

Olomouc has been trying to advertise its beauty in a high-quality and systematic way. In the past years, this attempt has proved effective. Statistically as well as simply looking into the streets of the city center confirms that the number of tourists to Olomouc has truly increased. Olomouc is on the list of destinations offered by travel agencies as for example, one-day trips from Prague or as a part of the Vienna – Krakow route. “Greater advertising in cooperation with the agency CzechTourism certainly helped.

This agency gives Olomouc more space than before”, says Karin Vykydalová, head of the tourism department. “Acclaim from Lonely Planet obviously helps. Ideally, a visitor comes here based on the recommendation, is satisfied here and then recommends Olomouc to his friends back home”, adds Dušan Gavenda of the same department. Lonely Planet Secret Europe can be downloaded for free at: www.lonelyplanet.com/secret-europe.

ホーム / 基本情報 - 詳細情報 /  姉妹都市  /  Pécs, Hungary / ja ^
 

インフォメーション センター

Informační centrum

i 住所 ホルニー広場
市役所のアーケード
779 11 Olomouc

営業時間 毎日  9:00–19:00
TEL.: (+420) 585 513 385, 392
Eメール:

 

地図

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

オロモウツ地方カードを使用すると、オロモウツ大幅なコスト削減を訪問することができます観光割引カードです。買収は、完全に割引や入場無料を確認してください。

 
Út 29. 09.

11°C
overcast clouds
St 30. 09.

15°C
overcast clouds
Čt 01. 10.

13°C
overcast clouds

詳細情報

sdílet

Pécs, Hungary

Pécs bývá označována za maďarskou bránu ke Středozemnímu moři. Rozkládá se v jihozápadní části země a je sídlem baranyaského regionu, který má okolo 400 tisíc obyvatel. Se svými 180 tisíci obyvateli je to páté největší město Maďarska. Město je rovněž branou do Chorvatska, balkánských států a severní Itálie. Nedaleké Jaderské moře, středomořské klima, malebné uličky historického centra a ruch za letních večerů evokují mediteránní atmosféru.

V roce 2000 byl místní hřbitov z období raného křesťanství zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. Pécs je městem vinic a dobrého vína. Byla zde založena jedna z prvních společností na výrobu sektu a vinařství má jak ve městě, tak v regionu dlouholetou tradici. Sbírky muzeí Vasarelyho, Csontváryho a Zsolnayho jsou známé po celé Evropě. Mnoho návštěvníků přitahuje právě umělecký život Pécse (výstavy a festivaly), ale k dobré pověsti města přispívají také výzkumné ústavy či mezinárodní vědecké konference. Zdejší univerzita byla založena v roce 1367 – je tedy po pražské Karlově univerzitě druhou nejstarší ve střední Evropě. V současnosti na 9 fakultách studuje přibližně 25 tisíc studentů. Osídlení Němci, Chorvaty, Srby a jinými národnostmi vedlo v průběhu dvoutisícileté historie města k velkému smíšení obyvatelstva. Mírové soužití menšin velmi přispělo k rozvoji zdejších bohatých kulturních tradic. Dobře to ilustruje například fakt, že zde bylo založeno jediné chorvatské divadlo, které působí spolu s Národním divadlem Pécs, Třetím divadlem a loutkovým divadlem Bóbita. V roce 1998 město obdrželo Mírovou cenu UNESCO jako uznání své menšinové politiky a aktivit občanských sdružení.

Spolupráce s Pécsí

Smlouva o spolupráci mezi Pécsí a Olomoucí byla podepsána v roce 2002. Od té doby se uskutečnilo několik kulturních výměn – hostování loutkového divadla v Olomouci, vzájemné výstavy výtvarných umělců v obou městech, dny národních kuchyní. Své zkušenosti si vyměňují i archeologická centra obou měst, vzájemně se prezentují na veletrzích, podílí se společně na projektech EU v sociální oblasti – v současné době vrcholí společný tříletý projekt CASE – „Města proti sociálnímu vyloučení“ zaměřený na boj proti sociálnímu vyloučení a chudobě a na urbánní rehabilitaci městských částí, kde je větší koncentrace etnických menšin. V roce 2008 převzal v Maďarsku profesor František Mezihorák čestný doktorát Pécské univerzity. Dílo slavného pécského rodáka Victora Vasarelyho pro změnu přestavilo olomoucké Muzeum umění. V roce 2009 se v rámci Dnů evropského dědictví prezentovalo na řemeslném jarmarku město Pécs, na svém stánku předvedli ruční malování na porcelán mistři z porcelánky Zsolnay.

Aktuálně

V roce 2010 se město Pécs stane Evropským městem kultury, při této příležitosti se uvažuje o možné reciproční prezentaci města Olomouce v Pécsi.

Webové stránky