Olomouc at the topThree years, three excellent awards by the world’s prestigious guidebook. Lonely Planet made a list of the most beautiful, yet lesser known tourist destinations. It wasn’t the hot springs of Iceland, Gibraltar Rocks, Odysseus' Ithaca or Luxemburg that ranked in first place but the historical center of Olomouc!

The mini guidebook, Secret Europe, presents tourists with fifty cities from different parts of Europe. The largest, world-renowned guidebook publisher attracts tourists to Olomouc by saying that “in terms of tourism Olomouc can be equated to an authentic restaurant which is your own, small, personal secret. The Main Square is amongst the most enchanting in the country. It is surrounded by historical buildings. It is adorned by the Holy Trinity Column listed as the UNESCO World Cultural and Natural Heritage. Magnificent churches, many of which host an exciting history, are scattered in the streets of the historical center. Explore the foundations of the ancient Olomouc castle in the Archdiocese Museum which is a must-see and then set out to one of the many pubs or mini-breweries”. In 2012, the publisher also awarded Olomouc by ranking it in the top ten most beautiful hidden treasures in Europe. One year later it was once again on the list of the recommended destinations in Moravia. “It’s beautiful as well as surprising for us. Lonely Planet is to tourist guidebooks what Michelin is to gastronomy. I perceive it as a win in the tourist Olympics,” responded Olomouc mayor, Martin Major, when he first heard of the award. “I am very pleased that the professional editor-in-chief of this publication truly appreciates the beauty of our city, its picturesque atmosphere and its uniqueness.

Apart from other things, Olomouc captivated them by the fact that it offers the same architectural treasures as Prague but without the crowds of tourists. It is definitely Olomouc’s advantage in comparison with our capital. However, despite repeated acclaim from the renowned guidebook, it may only be temporary”, mentioned the mayor, Major, with a smile. The deputy mayor, Jan Holpuch added, “I believe that this is an opportunity to introduce our beautiful city to many other tourists.” “I think that being awarded as a hidden treasure or undiscovered city will give Olomouc an even stronger stamp of attractiveness and will evoke more interest in potential visitors.”

Olomouc has been trying to advertise its beauty in a high-quality and systematic way. In the past years, this attempt has proved effective. Statistically as well as simply looking into the streets of the city center confirms that the number of tourists to Olomouc has truly increased. Olomouc is on the list of destinations offered by travel agencies as for example, one-day trips from Prague or as a part of the Vienna – Krakow route. “Greater advertising in cooperation with the agency CzechTourism certainly helped.

This agency gives Olomouc more space than before”, says Karin Vykydalová, head of the tourism department. “Acclaim from Lonely Planet obviously helps. Ideally, a visitor comes here based on the recommendation, is satisfied here and then recommends Olomouc to his friends back home”, adds Dušan Gavenda of the same department. Lonely Planet Secret Europe can be downloaded for free at: www.lonelyplanet.com/secret-europe.

ホーム / 基本情報 - 詳細情報 /  姉妹都市  /  Owensboro, USA / ja ^
 

インフォメーション センター

Informační centrum

i 住所 ホルニー広場
市役所のアーケード
779 11 Olomouc

営業時間 毎日  9:00–19:00
TEL.: (+420) 585 513 385, 392
Eメール:

 

地図

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

オロモウツ地方カードを使用すると、オロモウツ大幅なコスト削減を訪問することができます観光割引カードです。買収は、完全に割引や入場無料を確認してください。

 
Út 29. 09.

10°C
overcast clouds
St 30. 09.

15°C
overcast clouds
Čt 01. 10.

13°C
overcast clouds

詳細情報

sdílet

Owensboro, USA

Geograficky nejvzdálenější ze všech měst, která s Olomoucí udržují partnerství, je americké město Owensboro. Spolupráce mezi oběma městy začala koncem roku 1993, v červnu 1994 byla městu Olomouc oficiálně předána Charta partnerských měst (Sister Cities Charter). Owensboro, třetí největší město v americkém státě Kentucky, má přes 57 tisíc obyvatel.

První zmínka o jeho existenci spadá do roku 1798, v roce 1866 dochází ke konstituování Owensbora jako města. Owensboro se rozkládá na břehu řeky Ohio v uhelné pánvi v západní části státu. O městě se často hovoří jako o „průmyslové kolébce“. Je zde zastoupen ocelářský, těžební, papírenský a potravinářský, např. lihovarnický průmysl (známá Kentucky whiskey). Owensboro je rovněž centrem umění a kultury. Nachází se zde druhé největší umělecké muzeum v Kentucky, velké přírodovědné muzeum, které seznamuje se strukturou naší planety, historií indiánské civilizace a archeologií. Owensboro je také často nazýváno „městem festivalů“. Velmi oblíbený je mezinárodní Bar-B-Q festival, kterého se v květnu účastní kolem 40 tisíc lidí. Červencový letní festival přináší koncerty populární hudby interpretované místním symfonickým orchestrem. Město je centrem „bluegrassu“, každý rok v září se zde koná mezinárodní festival tohoto hudebního žánru. K významným kulturním střediskům ve městě patří River Park Center se sálem pro 1500 osob. Ve městě mají k dispozici 20 parků s 32 tenisovými kurty, celou řadou golfových klubů a množstvím hřišť pro oblíbený softball a basketball. Dobré pověsti se těší dostihy, pořádané pravidelně v blízkosti města.

Spolupráce s Owensboro

Olomouc s Owensboro spolupracuje na všech možných úrovních, nejaktivnější jsou ale v tomto ohledu studenti a skauti. V Owensboro působí několik „colleges“, z nichž nejznámější jsou Brescia College, Kentucky Wesleyan College a Owensboro Community College. Tradiční každoroční akcí je měsíční výukový kurz pro 30 studentů z Owensboro a Západního Kentucky v Olomouci, který probíhá vždy v červnu. Během týdne mají studenti výuku zabezpečenou vlastními lektory, kteří je doprovázejí, přičemž odpoledne poznávají Olomouc a okolí a přes víkendy historická města jako Vídeň, Krakov, Budapešť, Bratislavu a Prahu.

Do spolupráce se aktivně zapojují i střední školy. Probíhají pravidelné výměny mezi studenty Gymnázia Hejčín, v minulosti bylo zapojeno i Gymnázium Čajkovského. Stáže zaměřené na sociální práci a vzdělávání se v Olomouci účastnili pracovníci Caritas, vyšší odborné školy sociální Olomouc a následně pozvali své kolegy do Owensboro. V roce 2006 se vydalo 15 skautů z Velkého Týnce a Doloplaz navštívit letní tábor v Kentucky. Skautské výměny fungují už několik let, přičemž se vždy po roce střídají naši skauti v USA a jejich skauti zde. Kromě skautských výměn se konají i oficiální návštěvy představitelů obou měst, pracovní stáže zaměstnanců radnice, výměnné návštěvy zástupců policejních a hasičských záchranných sborů. Obě města se také vzájemně propagují v oblasti turistiky. Do Kentucky jezdí vystupovat zdejší umělci a lékaři Fakultní nemocnice Olomouc se pravidelně účastní medicínského kongresu v kentuckém městě Louisville. V roce 2009 se společně s oficiálními představiteli města do Owensboro vydal 35 členný univerzitní pěvecký sbor Ateneo, který téměř tři týdny koncertoval v místních školách, kostelích a na regionálním podzimním festivalu.

Aktuálně

V květnu 2010 do Olomouce zavítá početná americká delegace. Vedle politických představitelů města budou jejími členy i prezidenti tamějších colleges, představitelé církve Settle Church a zástupci městských organizací. Tak jako každým rokem bude v Olomouci v rámci měsíčního vzdělávacího pobytu skupina amerických studentů.

Webové stránky