Olomouc at the topThree years, three excellent awards by the world’s prestigious guidebook. Lonely Planet made a list of the most beautiful, yet lesser known tourist destinations. It wasn’t the hot springs of Iceland, Gibraltar Rocks, Odysseus' Ithaca or Luxemburg that ranked in first place but the historical center of Olomouc!

The mini guidebook, Secret Europe, presents tourists with fifty cities from different parts of Europe. The largest, world-renowned guidebook publisher attracts tourists to Olomouc by saying that “in terms of tourism Olomouc can be equated to an authentic restaurant which is your own, small, personal secret. The Main Square is amongst the most enchanting in the country. It is surrounded by historical buildings. It is adorned by the Holy Trinity Column listed as the UNESCO World Cultural and Natural Heritage. Magnificent churches, many of which host an exciting history, are scattered in the streets of the historical center. Explore the foundations of the ancient Olomouc castle in the Archdiocese Museum which is a must-see and then set out to one of the many pubs or mini-breweries”. In 2012, the publisher also awarded Olomouc by ranking it in the top ten most beautiful hidden treasures in Europe. One year later it was once again on the list of the recommended destinations in Moravia. “It’s beautiful as well as surprising for us. Lonely Planet is to tourist guidebooks what Michelin is to gastronomy. I perceive it as a win in the tourist Olympics,” responded Olomouc mayor, Martin Major, when he first heard of the award. “I am very pleased that the professional editor-in-chief of this publication truly appreciates the beauty of our city, its picturesque atmosphere and its uniqueness.

Apart from other things, Olomouc captivated them by the fact that it offers the same architectural treasures as Prague but without the crowds of tourists. It is definitely Olomouc’s advantage in comparison with our capital. However, despite repeated acclaim from the renowned guidebook, it may only be temporary”, mentioned the mayor, Major, with a smile. The deputy mayor, Jan Holpuch added, “I believe that this is an opportunity to introduce our beautiful city to many other tourists.” “I think that being awarded as a hidden treasure or undiscovered city will give Olomouc an even stronger stamp of attractiveness and will evoke more interest in potential visitors.”

Olomouc has been trying to advertise its beauty in a high-quality and systematic way. In the past years, this attempt has proved effective. Statistically as well as simply looking into the streets of the city center confirms that the number of tourists to Olomouc has truly increased. Olomouc is on the list of destinations offered by travel agencies as for example, one-day trips from Prague or as a part of the Vienna – Krakow route. “Greater advertising in cooperation with the agency CzechTourism certainly helped.

This agency gives Olomouc more space than before”, says Karin Vykydalová, head of the tourism department. “Acclaim from Lonely Planet obviously helps. Ideally, a visitor comes here based on the recommendation, is satisfied here and then recommends Olomouc to his friends back home”, adds Dušan Gavenda of the same department. Lonely Planet Secret Europe can be downloaded for free at: www.lonelyplanet.com/secret-europe.

ホーム / 基本情報 - 詳細情報 /  姉妹都市  /  Nördlingen, Germany / ja ^
 

インフォメーション センター

Informační centrum

i 住所 ホルニー広場
市役所のアーケード
779 11 Olomouc

営業時間 毎日  9:00–19:00
TEL.: (+420) 585 513 385, 392
Eメール:

 

地図

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

オロモウツ地方カードを使用すると、オロモウツ大幅なコスト削減を訪問することができます観光割引カードです。買収は、完全に割引や入場無料を確認してください。

 
Út 29. 09.

10°C
overcast clouds
St 30. 09.

15°C
overcast clouds
Čt 01. 10.

13°C
overcast clouds

詳細情報

sdílet

Nördlingen, Germany

Německý Nördlingen patří mezi města, s nimiž Olomouc udržuje nejdelší a nejaktivnější partnerství. Ač v něm oproti hanácké metropoli žije jen asi pětina obyvatel, vyniká mnoha historickými pamětihodnostmi. Nördlingen je malé historické město s 20 tisíci obyvateli, které leží ve spolkové zemi Bavorsko blízko hranice s Bádensko-Württemberskem na tzv. Romantické cestě.

Region, ve kterém se Nördlingen nachází, se nazývá Donau-Ries podle řeky Dunaj a kráteru Ries, který byl vytvořen dopadem meteoritu do této oblasti před 15 miliony lety. Toto území bylo obýváno již ve starší době kamenné a v prvním a třetím století našeho letopočtu zde vznikla římská osada. Od 13. století město zaznamenávalo trvalý vzestup díky udělení práv svobodného říšského města. Od 14. století má kompletní systém opevnění s jedenácti obrannými věžemi, starou baštou a hradbami s ochozem, které se zachovaly až do dnešní doby, čímž je Nördlingen v rámci celé SRN výjimečný. Díky rozkvětu řemesel a obchodu patří až do třicetileté války k nejvýznamnějším německým městům.

Kontakty díky vysídleným Němcům

Obě města navázala kontakt krátce po revoluci v roce 1989. Vliv na to měla především skutečnost, že Nördlingen má záštitu nad Vlasteneckým svazem pro Olomouc a střední Moravu, který sdružuje Němce vysídlené po druhé světové válce z našeho regionu. Jeho archiv využívají i olomoučtí historikové při práci na připravovaných Velkých dějinách města Olomouce. O Olomouc je mezi obyvateli města a celého regionu vždy značný zájem. Svědčí o tom například i to, že v Nördlingenu najdeme dokonce i Olomouckou ulici a Olomouckou kašnu. Centru dominuje farní kostel Sv. Jiří z 15. století se známou, 19 metrů vysokou věží Daniel, která skýtá výhled na celé město. Pro Nördlingen je charakteristická tzv. hrázděná architektura – historické domy v centru města, například Tanzhaus, Leihhaus, radnice, původní klášter Klösterle, později přestavěný na sýpku a dnes sloužící jako radniční sál a hotel s restaurací. Za návštěvu stojí jedinečné geologické Rieskratermuzeum, dokumentující dopad meteoritu do této oblasti, dále městské muzeum a muzeum městských hradeb.

Spolupráce s Nördlingenem

Oficiální návštěvy představitelů města doplňují i výměny v oblasti kulturní. V Nördlingenu koncertovala jak Moravská filharmonie Olomouc, tak například kapela Věrovanka. V Olomouci naopak vystoupila Městské kapela Nördlingenu. V uplynulých letech přijeli do Nördlingenu na pracovní stáž zástupci Vlastivědného muzea a Státního okresního archivu. Živá je rovněž spolupráce mezi výtvarníky obou měst. Zatímco německá strana se prezentovala na sympoziu Freska v Náměšti na Hané a opakovanými výstavami v olomouckých galeriích, stejný prostor byl dán olomouckým umělcům v Nördlingenu. Poslední léta pořádají výměnné pobyty také studenti Hospodářské školy v Nördlingenu a Obchodní akademie Olomouc. Cestovní kancelář v Nördlingenu nabízí zájezdy do hanácké metropole. Radnice v Nördlingenu spolu s tamějšími firmami sponzorovala výsadbu dvou stromů v olomouckých parcích.

Aktuálně

Historického Stadtmauerfestu v roce 2010 se vedle oficiální delegace účastní rovněž čtyři olomoučtí umělci, kteří budou vystavovat společně se svými německými kolegy. Uvažuje se i o stážích pracovníků radnic a kulturních institucí.

Webové stránky