Olomouc at the topThree years, three excellent awards by the world’s prestigious guidebook. Lonely Planet made a list of the most beautiful, yet lesser known tourist destinations. It wasn’t the hot springs of Iceland, Gibraltar Rocks, Odysseus' Ithaca or Luxemburg that ranked in first place but the historical center of Olomouc!

The mini guidebook, Secret Europe, presents tourists with fifty cities from different parts of Europe. The largest, world-renowned guidebook publisher attracts tourists to Olomouc by saying that “in terms of tourism Olomouc can be equated to an authentic restaurant which is your own, small, personal secret. The Main Square is amongst the most enchanting in the country. It is surrounded by historical buildings. It is adorned by the Holy Trinity Column listed as the UNESCO World Cultural and Natural Heritage. Magnificent churches, many of which host an exciting history, are scattered in the streets of the historical center. Explore the foundations of the ancient Olomouc castle in the Archdiocese Museum which is a must-see and then set out to one of the many pubs or mini-breweries”. In 2012, the publisher also awarded Olomouc by ranking it in the top ten most beautiful hidden treasures in Europe. One year later it was once again on the list of the recommended destinations in Moravia. “It’s beautiful as well as surprising for us. Lonely Planet is to tourist guidebooks what Michelin is to gastronomy. I perceive it as a win in the tourist Olympics,” responded Olomouc mayor, Martin Major, when he first heard of the award. “I am very pleased that the professional editor-in-chief of this publication truly appreciates the beauty of our city, its picturesque atmosphere and its uniqueness.

Apart from other things, Olomouc captivated them by the fact that it offers the same architectural treasures as Prague but without the crowds of tourists. It is definitely Olomouc’s advantage in comparison with our capital. However, despite repeated acclaim from the renowned guidebook, it may only be temporary”, mentioned the mayor, Major, with a smile. The deputy mayor, Jan Holpuch added, “I believe that this is an opportunity to introduce our beautiful city to many other tourists.” “I think that being awarded as a hidden treasure or undiscovered city will give Olomouc an even stronger stamp of attractiveness and will evoke more interest in potential visitors.”

Olomouc has been trying to advertise its beauty in a high-quality and systematic way. In the past years, this attempt has proved effective. Statistically as well as simply looking into the streets of the city center confirms that the number of tourists to Olomouc has truly increased. Olomouc is on the list of destinations offered by travel agencies as for example, one-day trips from Prague or as a part of the Vienna – Krakow route. “Greater advertising in cooperation with the agency CzechTourism certainly helped.

This agency gives Olomouc more space than before”, says Karin Vykydalová, head of the tourism department. “Acclaim from Lonely Planet obviously helps. Ideally, a visitor comes here based on the recommendation, is satisfied here and then recommends Olomouc to his friends back home”, adds Dušan Gavenda of the same department. Lonely Planet Secret Europe can be downloaded for free at: www.lonelyplanet.com/secret-europe.

ホーム / 基本情報 - 詳細情報 /  姉妹都市  /  Luzern, Switzerland / ja ^
 

インフォメーション センター

Informační centrum

i 住所 ホルニー広場
市役所のアーケード
779 11 Olomouc

営業時間 毎日  9:00–19:00
TEL.: (+420) 585 513 385, 392
Eメール:

 

地図

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

オロモウツ地方カードを使用すると、オロモウツ大幅なコスト削減を訪問することができます観光割引カードです。買収は、完全に割引や入場無料を確認してください。

 
Út 29. 09.

10°C
overcast clouds
St 30. 09.

14°C
overcast clouds
Čt 01. 10.

12°C
overcast clouds

詳細情報

sdílet

Luzern, Switzerland

Při psaní o partnerských městech Olomouce většinou zdůrazňujeme vždy nějaké přízvisko s předponou „nej-“: „nejvzdálenější“, „nejdéle spolupracující“ a podobně. Švýcarský Luzern si mezi městy, s nimiž Olomouc udržuje partnerství, bezesporu zaslouží označení „nejkrásnější“.

Hlavní město stejnojmenného kantonu s 60 tisíci obyvateli leží v srdci Švýcarska na březích Jezera čtyř kantonů – někdy nazývaného také Luzernské jezero. Příjemnou scenérii doplňují okolní hory Riga a Pilátus. Jedním ze známých symbolů města, o jehož existenci jsou doklady již z 8. století, je dřevěný, 200 metrů dlouhý Kaplový most (Kappelbrücke) přes jezero ze 14. století, který byl po ničivém požáru před několika lety znovu obnoven. O sto let mladší Mlýnský most se dochoval v jeho nedalekém sousedství. Další působivou památkou jsou rozsáhlé hradby s devíti věžemi ze 14. století, skýtající v turistické sezoně návštěvníkům nádherný rozhled po okolí. Nejvýznamnější katedrálou přestavěnou v pozdně renesančním stylu tzv. „jezuitského baroka“ byl v 17. století postavený Jezuitský kostel. Další známou atrakcí Luzernu je Lví památník, postavený na počest vojáků švýcarských gard francouzského krále, kteří byli zabiti revolucionáři v roce 1792 v Paříži. Nedaleko od něj se nachází Ledovcový park, jenž svědčí o existenci ledovce v této oblasti, a unikátní panorama Bourbaki, zobrazující scénu z francouzsko-německé války v letech 1870–1871. Dalším místem s ideálním výhledem na město je zámek Gutsch, ve kterém pobývala anglická královna Viktorie. V centru města se nachází spousta malebných náměstí s kašnami a měšťanskými domy s bohatě zdobenými a malovanými štíty. Luzern je bezpochyby také městem muzeí, z nichž největší svého druhu v Evropě je Švýcarské muzeum dopravy. Bohaté sbírky má Historické muzeum a Muzeum přírodopisné, Picassova sbírka obrazů, Muzeum Richarda Wagnera a Muzeum švýcarských krojů a zvyků.Typickou událostí, do které se zapojuje spontánně většina obyvatel města, je každoroční karneval.

Spolupráce s Luzernem

O tom, že spolupráce funguje v časech dobrých i zlých, svědčí velkorysá finanční pomoc luzernské radnice a obyvatel Luzernu, kteří na konto zaplavené Olomouce v roce 1997 zaslali nemalou částku ve výši 13 milionů korun. Zajímavou myšlenkou byl společný projekt na ochranu ovzduší v ZOO na Sv. Kopečku, jenž byl spolufinancován luzernskou radnicí, a to stavba výtopny na biomasu. V roce 2004 bylo toto dílo prezentováno na mezinárodní energetické konferenci v Bazileji. Města si vzájemně vyměňují oficiální delegace, odborných výměnných stáží se účastní zaměstnanci obou radnic a zvláště přínosné jsou pro Olomouc poznatky a zkušenosti z turistického ruchu v Luzernu. Aktivní je spolupráce umělců ze všech oblastí kultury. Své zkušenosti si vyměnili i zástupci hasičských záchranných sborů a na diskusním fóru o Evropské unii excelovali studenti Slovanského gymnázia. Své zkušenosti předávali formou přednášek v rámci Týdne duševního zdraví pracovníci sociálních institucí z Luzernu. Mistrovství světa v orientačním běhu pořádaném v roce 2008 v Olomouci se účastnila sportovní komise luzernské radnice a v rámci soutěže i samotní běžci. Město Luzern se prezentovalo na jarní etapě Flóry. Své šperkařské a keramické výrobky opakovaně nabízí na předvánočních trzích moravská galerie. V Luzernu se rovněž učíme třídit odpad, za tímto účelem se v roce 2009 konala odborná stáž zaměstnanců UP, TSMO a úředníků z magistrátu.

Aktuálně

Dále bude pokračovat výměnný projekt odborných stáží zaměřených na sociální záležitosti, kriminalitu a její prevenci. V Olomouci se společným koncertem s LŠU Iši Krejčího představí předvánočním koncertem mládežnický orchestr z Luzernu. Radnice v Luzernu se hodlá podílet na obnovení Rudolfovy aleje, a to zakoupením dvou kaštanů a lavičky jako dar k 20. výročí Sametové revoluce, které s námi oslaví i městský prezident Luzernu.

Webové stránky