Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Základní informace - Fakta a zajímavosti  / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
St 01. 02.

3°C
zataženo

Fakta a zajímavosti

Věděli jste, že...

lonely-planet Olomouc je nejkrásnějším českým městem, podle světoznámého průvodce Lonely Planet?

sloup-nejsvetejsi-trojice-102 Jedinečnou olomouckou památkou, která si svou vyjimečností v roce 2000 vysloužila zapsání na Seznam světového dědictví UNESCO, je monumentální Sloup Nejsvětější Trojice . Sloup je se svými 32 metry nejvyšší barokní skulpturou ve střední Evropě.

sv_pavlina Patronkou Olomouce je sv. Pavlína, na jejíž počest se každoročně pořádá historický průvod městem?

mozart V Olomouci složil jedenáctiletý W.A. Mozart 6. symfonii F-dur?

aquapark V olomouckém aquaparku se můžete projet na nejdelším vnitřním tobogánu na střední Moravě?

kostel-sv-morice V gotickém chrámu sv. Mořice najdete největší varhany ve střední Evropě?

kostel-sv-vaclava Dóm sv. Václava má druhou nejvyšší kostelní věž v ČR?

franz_josef V Arcibiskupském paláci usedl na trůn nejdéle sloužící evropský panovník František Josef I.?

jan_pavel_II Při návštěvě papeže Jana Pavla II. v roce 1995 Olomouc hostila tisíce poutníků

bruckner Ve fotbalovém klubu Sigma Olomouc vyrostla řada českých reprezentantů (Ujfaluši, Rozehnal, atd.), s Olomoucí je také nerozlučně spojen legendární fotbalový trenér Karel Brückner?

Olomouc vždy patřila mezi nejvýznamnější královská města v českých zemích. Díky své výhodné poloze, starobylé univerzitě, duchovním, kulturním a řemeslným tradicím byla po dlouhá staletí přirozeným centrem Moravy, které lákalo umělce, vzdělance a obchodníky.

ZÁKLADNÍ FAKTA O MĚSTĚ

ico-klima

Klima


Nížina Hané, v jejímž centru Olomouc leží, patří k nejteplejším oblastem v ČR. Klima je zde velmi příjemné, bez extrémů.

Na jaře a na podzim se teploty přes den obvykle pohybují mezi 15-20°C, v létě pak okolo 25°C, nejsou ale výjimkou ani dny či týdny s teplotou okolo 30 °C.

Nejchladnějším zimním měsícem je leden s průměrnou teplotou –1 až –4°C. Párkrát za zimu napadne sníh a sem tam také uhodí mrazy s teplotou nižší než –10°C. 

Podrobnější informace o klimatu naleznete zde.

ico-geografie

Geografie


Město Olomouc leží na soutoku řeky Moravy a Bystřice. Rovinatý charakter města je na západě, ale hlavně na východě výrazně ohraničen vyšším georeliéfem, takže město je uzavřeno do protáhlé sníženiny otevřené ve směru SZ–JV.

  • rozloha: 10 337 ha
  • nadmořská výška středu města: 219 m n. m.
  • poloha středu města: 49°45´ SZŠ, 17°15´ VZD

Další podrobnosti o geografii jsou k dispozici zde.

Mastodon