Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
St 30. 09.

14°C
zataženo
Čt 01. 10.

12°C
zataženo
 

Fakta a zajímavosti

sdílet

Počasí

Teploty

teplotaNejchladnějším měsícem je leden (průměrná teplota -3,4 °C), nejteplejším červenec (průměrná teplota 20,2 °C). Nejvyšší letní teploty sahají k 32 °C, naopak v zimě klesají k -18 °C. Mrazivé dny se vyskytují od poloviny října do poslední dekády dubna.

Srážky

srazkySrážkově nejvydatnějším měsícem je červen (průměrný úhrn srážek 78,5 mm), naopak nejméně srážek spadne v únoru (25,5 mm). Sníh můžete čekat od poloviny listopadu do začátku dubna, průměrná výška sněhové pokrývky však nepřesahuje 20 cm.

Ovzduší

ovzdusiKvalita ovzduší ve městě je obecně příznivá, mírně zhoršená bývá zejména v průběhu zimních měsíců při teplotních inverzích, a to v souvislosti s emisemi z dopravy. Letní epizody zvýšených koncentrací přízemního ozonu nastávají jen zřídka a nemívají dlouhé trvání.

Nížina Hané, v jejímž centru Olomouc leží, patří k nejteplejším oblastem v ČR. Klima je zde velmi příjemné, bez extrémů.

Na jaře a na podzim se teploty přes den obvykle pohybují mezi 15-20°C, v létě pak okolo 25°C, nejsou však výjimkou ani dny s teplotou okolo 30 °C.

Nejchladnějším zimním měsícem je leden s průměrnou teplotou –1 až –4°C.

Na letní návštěvu Olomouce Vám doporučujeme kraťasy a tričko, k večernímu posezení na zahrádkách restaurací přibalte lehký svetřík. V zimě rozhodně nic nezkazíte teplejší péřovou bundou a nepromokavou obuví. Jarní a podzimní měsíce bývají v Olomouci příjemné, přesto nezapomeňte na větrovou bundu a deštník.

Předpověď počasí na pět dní