Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
Pá 27. 01.

-2°C
zataženo

Fakta a zajímavosti

Symboly města

Statutární město Olomouc jako územní samosprávný celek je územním společenstvím občanů, který má právo na samosprávu a je mu přiznána právní subjektivita. Z tohoto postavení vyplývá také právo mít a užívat symboly města, kterými jsou: znak města, logo města, prapor města a primátorské insignie.

Znak města

znak-mestaZnak města Olomouce tvoří v modrém poli stříbrno-červeně šachovaná moravská orlice se zlatou korunkou a zbrojí a s červeným jazykem, provázená v rozích majuskulními písmeny S P Q O. Písmena jsou vyjádřením latinského výrazu Senatus populusque Olomucensis, v českém překladu senát a lid olomoucký. Znak v historii prošel několika dílčími úpravami. Autorem poslední z nich je známý olomoucký heraldik a přední znalec této problematiky u nás, plk. Jiří Louda, Dr.h.c.

Logo města

olomoucZákladním prvkem logotypu je motiv šachovnice vycházející z Moravské orlice, resp. heraldického znaku města. Z něj čerpá i červeno-bílá barevnost. Autorem loga města, které vzešlo z designérské soutěže v roce 2008, je grafik Mgr.Art. Jan Kolář.

Prapor města

praporPrapor města představuje modrý list s bílo-červeně šachovanou orlicí se žlutou korunkou a zbrojí a červeným jazykem. V žerďové části listu jsou žlutá majuskulní písmena S a Q, ve vlající části písmena P a O, vždy pod sebou. Návrh praporu vytvořil plk. Jiří Louda, Dr.h.c.

Primátorské insignie

insignieInsignie se skládají ze závěsného medailonu a dekorativního řetězu. Hlavní částí medailonu je stylizovaný historický znak města Olomouce – štít se šachovanou orlicí a písmeny S P Q O. Štít je obklopen neuzavřenou kružnicí, která doplňuje obrys medailonu. Články řetězu jsou inspirovány příznačným motivem šachového pole. Materiálem insignií je pozlacené stříbro. Autorem návrhu primátorských insignií je akademický sochař prof. Zdeněk Přikryl, byly vytvořeny v roce 1995.

Mastodon