Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / B2B - Strategické dokumenty  / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
Ne 29. 01.

-3°C
skoro jasno

Strategické dokumenty

Strategie rozvoje cestovního ruchu

„Strategie rozvoje cestovního ruchu města Olomouce“ je základním strategickým dokumentem pro oblast cestovního ruchu.

Strategie rozvoje cestovního ruchu města Olomouce 2014 – 2020  obsahuje několik části:

  1. Analytická část
    „ Olomouc se změnila,…… určitě k lepšímu„
  2. Návrhová část

„Olomouc – kreativní, zážitkové místo pro dovolenou se středoevropskýcm významem“

  1. Akční plán
  2. Bonus zpracovatele „Náměty na projekty v oblasti cestovního ruchu v Olomouci a okolí“

Materiál koncepčně navazuje na strategické dokumenty  České republiky „Koncepce státní politiky cestovního ruchu ČR na období 2014 – 2020“ a Olomouckého kraje „Program rozvoje cestovního ruchu Olomouckého kraje 2014-2020“.

Analytická část strategie obsahuje na 86 stranách dokumentu  detailní zachycení analýzy současného stavu města z pohledu cestovního ruchu, např. v oblasti dopravní infrastruktury, základní turistické  infrastruktury, analýzy poptávky, organizace a marketingu či závěrečné syntézy apod..

Na základě SWOT analýzy  a syntézy, které  jsou  součástí Analytické části, zpracovala agentura m-ARK Návrhovou část, která obsahuje vize, stanovení klíčových priorit a opatření včetně konkrétních aktivit budoucího rozvoje cestovního ruchu města Olomouce  do roku 2020.

V rámci Návrhové části byly stanoveny čtyři hlavní rozvojové priority města, a to:

  1. Rozvoj nových turistických cílů, revitalizace, rekonstrukce stávajících
  2. Rozvoj turistické infrastruktury a služeb
  3. Rozvoj organizace cestovního ruchu, budování značky a marketing
  4. Rozvoj dopravní infrastruktury a služeb s tím souvisejících

Strategie je završena Akčním plánem na období 2015-2020, který je souborem aktivit, jež by napomohly implementovat doporučení  obsaženy v návrhové části strategie. Za každou aktivitu je zde navrhován určitý garant, který se rozhodne, zda bude projekt zpracovávat sám, vlastními silami nebo ve spolupráci s dalšími subjekty podílejícími se na  cestovním ruchu.

Strategie rozvoje cestovního ruchu města Olomuce 2014 - 2020

Program rozvoje cestovního ruchu města Olomouce 2008-2013

Mastodon