Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Vítejte v Olomouci / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
Čt 29. 06.

22°C
slabý déšť
Pá 30. 06.

17°C
slabý déšť
 
 

Kalendář akcí

sdílet
další akce...
flora-leto1

30. 6. 2017 15:00–18:00 Specilalized CUP SEMAFOR

SPECIALIZED CUP SEMAFOR - pátek 30.6. Pokračujeme v seriálu oblíbených závodů na koloběžkách a na šlapacích kárách pro malé, velké i největší. Tentokráte pod novým názvem SPECIALIZED CUP SEMAFOR. Závodit se bude v pěti kategoriích v areálu CENTRA SEMAFOR, v pátek 30.6.2017 od 15 do 18 hod. Zájemci se mohou zúčastnit obou soutěží nebo jen jedné z nich. Program : ▪ KOLOBKA CUP – koloběžkový závod jednotlivců na miniokruhu (vítězové získají ceny a zúčastnění obdrží dárek) ▪ F1 CUP – závod jednotlivců na šlapacích autech na čas (vítězové získají ceny a zúčastnění obdrží dárek) ▪ Zájemci se mohou zúčastnit obou soutěží nebo jen jedné z nich ▪ Půjčovna koloběžek KOSTKA ▪ Cyklokrosová trať v terénu s brankami ▪ Zábavná atrakce – lanové aktivity, handbike, vrtikola Přijďte si užít zábavné odpoledne do CENTRA SEMAFOR Těšíme se na Vás!

olomouc.eu/semafor

flora-leto1

6. –30. 7. 2017 Olomoucké barokní slavnosti

5. ročník letních večerů s barokní operou v historických kulisách starobylé Olomouce. Denně od 18:30 v atriu Jezuitského konviktu.

http://baroko.olomouc.eu

flora-leto1

27. –30. 7. 2017 Colores Flamencos

9. ročník mezinárodního festivalu flamenca a španělské kultury.

www.flamencool.cz

flora-leto1

17. –20. 8. 2017 Flora Olomouc | Letní etapa

Letní etapa mezinárodní zahradnické a květinové výstavy a veletrhu.

www.flora-ol.cz

flora-leto1

26. 8. 2017 Letecký den

Tradiční letecká show.

www.letisteolomouc.cz

flora-leto1

4. –10. 9. 2017 Dny evropského dědictví

Dny otevřených památek, open air koncerty & divadla, komentované prohlídky.

http://ded.olomouc.eu

flora-leto1

4. –18. 9. 2017 Mezinárodní varhanní festival

49. ročník festivalu varhanní hudby.

www.mfo.cz

flora-leto1

4. 9. 2017 Olomoucké Lafayettovské slavnosti

4. ročník divadelního festivalu her Jana Sulovského o olomouckých osobnostech.

http://ded.olomouc.eu/

flora-leto1

4. –10. 9. 2017 Street Art Festival

10. ročník graffiti exhibice a výstavy graffiti umění v centru města s mezinárodní účastí graffiti a streetart umělců.

www.streetart-festival.cz

flora-leto1

14. 9. 2017 T. G. Masaryk | 80. výročí úmrtí

www.olomouc.eu

flora-leto1

16. 9. 2017 Olmütz 1813

5. ročník vojensko-historického festivalu z období Napoleonských válek.

www.gardeausterlitz.cz

flora-leto1

24. 9. 2017–14. 10. 2017 Podzimní festival duchovní hudby

24. ročník festivalu duchovní hudby

www.podzimni-festival.cz

flora-leto1

26. 9. 2017–1. 10. 2017 Vzáří | festival světla a videomappingu

7. ročník mezinárodního soutěžního festival videomapingu.

www.vzari.cz

flora-leto1

5. –8. 10. 2017 Flora Olomouc | Podzimní etapa

Podzimní etapa mezinárodní zahradnické a květinové výstavy a veletrhu.

www.flora-ol.cz

flora-leto1

6. –7. 10. 2017 Olomoucké vinné slavnosti - podzimní

Přehlídka 20 vinařství z Moravy a zahraničí , degustace vín, soutěž burčáku, vinná tombola a bohatý doprovodný program bude připraven pro návštěvníky Olomouckých vinných slavností.

www.olomoucka-vinna.cz

flora-leto1

28. 10. 2017 Lampionový průvod | 99. výročí Dne vzniku samostatného československého státu

Oslavy Dne vzniku samostatného československého státu.

www.olomouc.eu

flora-leto1

11. 11. 2017 Den válečných veteránů


flora-leto1

11. 11. 2017 Svatomartinská Olomouc

Oslava svátku sv. Martina, ochutnávka a prodej mladých vín.

www.vanocnitrhy.eu

flora-leto1

17. 11. 2017 Den boje za svobodu a demokracii

www.olomouc.eu

flora-leto1

20. 11. 2017–23. 12. 2017 Olomoucké Vánoce

Tradiční vánoční trhy, Mikulášská nadílka, kulturní a doprovodný program v historickém centru města.

www.vanocnitrhy.eu

flora-leto1

7. –10. 12. 2017 Přehlídka animovaného filmu

16. ročník festivalu filmové animace a současného umění.

www.pifpaf.cz

flora-leto1

9. –18. 12. 2017 Vánoce Flora

Vánoční trhy na Výstavišti Flora

www.flora-ol.cz

flora-leto1

1. 1. 2018 Novoroční ohňostroj

Oslava nového roku s programem pro rodiny s dětmi.

www.olomouc.eu

další aktuality...

Aktuality

27. června 2017 (út)
Olomoucké shakespearovské léto podruhé v Olomouci

Olomoucké Divadlo Tramtarie uspořádá i letos během léta divadelní festival open air s názvem Olomoucké shakespearovské léto. Na programu bude opět divácký hit Kabaret nahatý Shakespeare, který si oblíbili diváci napříč generacemi. Nahatého Shakespeara letos nově doplní i divácky oblíbený formát Herci Na ležáka. Olomoucké shakespearovské léto proběhne 22. - 24. 8., tentokrát v krásném venkovním prostředí Parkánu Konviktu na Univerzitní ulici.

23. června 2017 (pá)
Osmý Mattoni 1/2Maraton Olomouc – elitní závodníci, tisícovky běžců a varování před teplem

Už zítra se rozebíhá osmý ročník Mattoni 1/2Maratonu Olomouc. Na jeho start se postaví celkem 6 200 vytrvalců ze 49 zemí světa, v čele startovního pole budou opět ti nejlepší světoví i čeští vytrvalci. Start z Horního náměstí si kromě půlmaratonců užije i tři a půl tisíce tisíce účastníků dm rodinného běhu. Na všechny účastníky olomouckého závodu čekají vysoké teploty, které se mohou šplhat až nad třicet stupňů. Organizátoři proto chystají větší zásoby vody, kropení trati a řadu doporučení pro všechny účastníky závodu.

22. června 2017 (čt)
Prázdninový program Plaveb Olomouc v přístavišti

Plavby Olomouc už netrpělivě vyhlíží začátek prázdnin. Právě na toto období se totiž chystá pro místní obyvatele i turisty řada akcí, doprovodných programů a událostí.

15. června 2017 (čt)
Letní divadelní festival mění název i podobu

Po loňské pauze se festival Olomoucké divadelní prázdniny vrací s novým názvem a v atraktivní podobě. Hlavním tahákem Moravského divadelního léta bude první uvedení populární činoherní inscenace Robin Hood pod širým nebem.