Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Turismus - Prohlídky města /  Olomouc na kole / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
St 22. 05.

13°C
déšť
Čt 23. 05.

12°C
slabý déšť
 

Prohlídky města

sdílet

Olomouc na kole

kola

Bližší informace:

CK Peřej tours
Třída Svobody 39, 779 00 Olomouc

tel./fax: +420 585 313 176
mobil: +420 737 514 359
e-mail:
url: www.olomoucbiketour.cz

 

I Více informací vám poskytne
Informační centrum.

Olomouc na kole vám umožní během jediného dne poznat všechna zajímavá místa ve městě a zasvěcený průvodce vám na jednotlivých zastávkách podá ty nejzajímavější informace. Často se dozvíte pikantní příběhy z historie i osudů lidí. Takových zastávek je v průběhu cesty až 20. Uvidíte jak vyhlášené památky (chrámy, kašny, sloupy, hradby), tak i všechny olomoucké parky.

Cyklistická projížďka má dvě varianty (delší A a kratší B), které se liší délkou a vede po nejkrásnějších místech města Olomouce. U delší trasy projížďka zahrnuje i zastávku v typické místní hospodě (konzumace není zahrnuta v ceně), kde ochutnáte speciality i výborné pivo. Trasy jsou navrženy převážně po cyklostezkách a málo frekventovaných ulicích.

Delší trasa A, na které navštívíte i slatiniště a dostanete se pod jedno z nejvýznamnějších poutních míst v České republice – Svatý Kopeček, trvá 4 h a je dlouhá 18 km. Kratší trasa B trvá přibližně 2 h a měří 9 km. Při projížďkách není z časových důvodů možný vstup do památek.

Co všechno uvidíte?

V jakém jazyce jsou projížďky komentovány?

cyklisti-107Standardním jazykem je čeština. Pro cizince jsou k dispozici tištěné texty v angličtině, němčině a polštině. Je možné zajistit na objednávku průvodce se znalostí angličtiny nebo dalších standardních evropských jazyků za příplatek 300 Kč za skupinu. Informujte se v kanceláři.

Kde je start?

cyklisti-103Startem i cílem je sídlo cestovní kanceláře PEŘEJ tours, Třída Svobody 39, roh ulice Laffayetova a Třída Svobody. Naproti kanceláři přes ulici je velké parkoviště. Vždy se dostavte min. 10 minut před začátkem projížďky.

 

Projížďky mimo uvedenou dobu?

cyklisti-113Cestovní kancelář PEŘEJ tours nabízí možnost uspořádat projížďky mimo uvedenou dobu v jakémkoliv termínu. Podmínkou je účast min 4 osob. Vhodné pro menší skupinky, školy, firmy, účastníky různých setkání apod. Možnost uspořádat projížďky pro počet osob menší než 4 a to za pevnou cenu 790 Kč/delší projížďka a 590 Kč/kratší projížďka. Podrobnosti nutno dohodnout předem v kanceláři.

Můžu přijet s vlastním kolem?

cyklisti-110Ano, můžete a v tomto případě není potřeba dopředu skládat zálohu. Je však nutné se předem objednat.

Jak je trasa náročná a je pro děti?

cyklisti-111Trasy jsou nenáročné a jsou vedeny po rovině. Jsou vhodné i pro ty, kteří na kole pravidelně nejezdí. Mohou je absolvovat i děti v rozmezí 8–12 let pokud ovládají jízdu na kole, vždy ale v doprovodu dospělých osob.

Kdy se projížďky konají?

cyklisti-106květen–září: úterý, čtvrtek, sobota
trasa A v 10:30, trasa B 16:30
Změna termínů vyhrazena. Sledujte webové stránky www.olomoucbiketour.cz s aktuální informací o provozu.

Projížďky se konají za každého počasí. V kanceláři je možno zapůjčit zdarma reflexní vestu, za poplatek 25 Kč/osoba, cyklistickou přilbu nebo si zakoupit pláštěnku za 30 Kč . Děti do 15 let mají povinnost nosit přilbu a dostanou ji k zapůjčení zdarma.

Jak projížďku objednat?

cyklisti-105Na projížďku je nutno se předem objednat.

  • osobně v kanceláři CK Peřej tours nebo v IC města Olomouce
  • telefonicky v CK PEŘEJ tours na tel.: 585 313 176, 737 514 359, nebo v IC na tel.: 585 513 385, 585 513 392
  • prostřednictvím rezervačního systému na www.olomoucbiketour.cz Ve všech případech je nutno při objednání uhradit zálohově plnou cenu za projížďku. Do 72 h před startem projížďky ji můžete bezplatně zrušit. V termínu kratším než 72 h již zrušení rezervace s refundací nákladů není možné.
  • Max počet zájemců je omezen na 15, minimální počet 4!

Další zajímavé služby

cyklisti-114Regionální půjčovna kol

V sídle cestovní kanceláře si můžete zapůjčit kolo. Otevírací doba Po–Pá 9–17 h, So 9–12 h. Cena dospělý: 1 h 80 Kč, 2 h 160 Kč, půl dne 200 Kč, celý den 300 Kč, vratná kauce 2000 Kč/kolo. Možnost zapůjčení dalšího vybavení, např. dětské kolo nebo sedačku, přilbu, reflexní vestu atd. Spolu se zapůjčením kol lze zajistit i jejich přepravu s účastníky mikrobusem na výlety s koly na hrady, zámky, jeskyně a další zajímavosti regionu – cena dohodou. Chcete-li mít jistotu, že bude kolo k dispozici, kontaktujte dopředu CK PEŘEJ tours.

Ceník

  trasa A trasa B
Děti 8–12 let 130 Kč 90 Kč
Studenti 150 Kč 110 Kč
Dospělí 190 Kč 140 Kč
Dospělá osoba s vlastním kolem 130 Kč 90 Kč
Děti 8–12 let s vlastním kolem 90 Kč 50 Kč

Cena zahrnuje zapůjčení kola, průvodce, reflexní vestu, děti do 15 let přilbu.

Přílohy:

ikona Olomouc na kole - leták (Dokument PDF, 1 MB)