Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Turismus - Aktuality /  Náměstkyně Markéta Záleská se postavila za udržitelný cestovní ruch na střední Moravě / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
Čt 05. 12.

-2°C
jasno
 

Aktuality

sdílet

Náměstkyně Markéta Záleská se postavila za udržitelný cestovní ruch na střední Moravě

17. června 2019 (po)

Náměstkyně Markéta Záleská se postavila za udržitelný cestovní ruch na střední Moravě

Náměstkyně primátora Markéta Záleská podepsala na arcibiskupském zámku v Kroměříži Deklaraci kulturního cestovního ruchu. Ta je součástí celoevropského projektu podpory památek UNESCO s názvem World Heritage Journeys.

Smyslem deklarace je cesta k rozvoji udržitelného cestovního ruchu zaměřeného na rozmanitost kulturních, historických a scénických hodnot památky UNESCO - Zahrad a zámku v Kroměříži včetně okolní krajiny a jejích společenských vazeb. Spolu s náměstkyní Záleskou deklaraci 13. června signovali starostové Holešova, Hulína, Kojetína, Tovačova, Dubu nad Moravou, zástupci místní akční skupiny Hříběcí hory, zástupci Národního památkového ústavu a Arcibiskupství olomouckého.

„Deklarovali jsme vůli motivovat obyvatele z okolí a návštěvníky z celého světa k zapojení se do ochrany kulturního dědictví, pomáhat budovat pocit místní identity a hrdosti. Chceme v cestovním ruchu zdůrazňovat to, co je autentické a jedinečné, nejen v památkách, ale i v živé kultuře, řemeslech, gastronomii a v péči o krajinu,“ uvedla náměstkyně Záleská.

Signatáři deklarace mají zájem na tom, aby Zahrady a zámek v Kroměříži mohly plnit roli klíčového turistického cíle a otevřely cestu ke spolupráci mezi městy, obcemi a podnikateli v přirozené destinaci, kterou poloha a historie památky vytváří.

Podle kastelána kroměřížského zámku Martina Krčmy není přirozená destinace památky nikdy omezena hranicemi katastrů či krajů. „To, že destinačně zasahuje vliv kroměřížské památky UNESCO jak do Zlínského, tak do Olomouckého kraje, je třeba pojmout jako příležitost, nikoliv jako bariéru v rozvoji spolupráce. Víme, že cestovní ruch má pro náš region obrovský potenciál rozvoje, který jsme dosud ani zdaleka nevyužili, a že v porovnání s jinými regiony Evropy, včetně českých, mírně zaostáváme,“ prohlásil Krčma.

Projekt World Heritage Journeys je veden spoluprací světové organizace UNESCO, globální společností National Geographic a je podporován ze zdrojů Evropské unie. Kroměřížké zahrady a zámek byly díky němu pozvány do prestižní spolupráce 36 evropských památek UNESCO a již druhým rokem jsou součástí celosvětové kampaně.