Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Turismus - Aktuality /  Sdružení měst s památkami UNESCO předsedá olomoucká náměstkyně primátora / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
Út 20. 08.

19°C
slabý déšť
St 21. 08.

17°C
oblačno
Čt 22. 08.

18°C
zataženo
 

Aktuality

sdílet

Sdružení měst s památkami UNESCO předsedá olomoucká náměstkyně primátora

3. května 2019 (pá)

Sdružení měst s památkami UNESCO předsedá olomoucká náměstkyně primátora

Náměstkyně primátora Markéta Záleská byla dnes na dva roky zvolena do čela dobrovolného svazku obcí České dědictví UNESCO. Organizace sdružuje 12 českých měst, na jejichž území jsou památky zapsané do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Olomouc radnice dnes hostila jednání valné hromady Českého dědictví UNESCO. Valná hromada se mimo volbu předsedy zabývala také hospodařením v roce 2018, rozpočtem a plány činnosti v roce 2019 či dotačními tituly.

„Mimo jiné jsme jednali o možných letošních aktivitách, potřebě společných projektů a postupů, hájících zájmy ‚unescových měst‘. Probrali jsme také možné zvýšení informovanosti v oblasti prezentace a ochrany českého kulturního dědictví. Budeme se snažit apelovat na stát a kraje, aby nám s udržováním našich jedinečných památek, za kterými jezdí lidé u celého světa, výrazněji finančně pomáhaly. Společně se také budeme zasazovat o podporu průřezových témat v programech Národní podpora cestovního ruchu,“ uvedla za sdružení předsedkyně Záleská.

Členy sdružení České dědictví UNESCO jsou kromě Olomouce i Praha, Brno, Kroměříž, Litomyšl, Třebíč, Český Krumlov, Kutná Hora, Žďár nad Sázavou, Lednice, Valtice a Telč.