Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Turismus - Aktuality /  Turistická sezóna 2019: nové prohlídkové trasy, osvědčené akce i mobilní aplikace / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
Čt 17. 10.

6°C
skoro jasno
Pá 18. 10.

15°C
zataženo
 

Aktuality

sdílet

Turistická sezóna 2019: nové prohlídkové trasy, osvědčené akce i mobilní aplikace

5. dubna 2019 (pá)

Turistická sezóna 2019: nové prohlídkové trasy, osvědčené akce i mobilní aplikace

Olomouc startuje turistickou sezónu. Láká na nové prohlídky, tradiční akce a nabízí i možnost podívat se na památky prostřednictvím mobilní aplikace. Oficiální zahájení je letos spojeno se sobotou 6. dubna, kdy budou zájemci o cestování hledat inspiraci zároveň i na veletrhu Tourism Expo, který probíhá na výstavišti Flora.

Před pavilonem A je připraven bohatý program, na kterém se návštěvníci seznámí s turistickými zajímavostmi sezóny, ochutnají regionální speciality a s průvodci se mohou vydat na některou z připravených tematických prohlídek. 

„Musíme stavět na tom, co se osvědčilo, ale zároveň reflektovat nové trendy v cestovním ruchu a přicházet s moderními formáty turistické propagace,“ říká náměstkyně primátora pro oblast cestovního ruchu Markéta Záleská. „Olomouc má lákat, bavit a co nejvíc těžit ze svého potenciálu,“ zdůrazňuje a slibuje, že se ti, kteří se do Olomouce o letošní turistické sezóně vydají, se nudit určitě nebudou.

Jako jednu z novinek letos město návštěvníkům poprvé zpřístupní v rámci prohlídek unikátní freskový sál v Základní škole Komenium, přezdívaný jako olomoucká „Sixtinská kaple“. Další zajímavý prohlídkový okruh je připraven ve spolupráci s Arcidiecézním muzeem pod názvem Za Zlatým sluncem Moravy. Na území města bude také vyznačena Svatojakubská cesta, navazující na síť dálkových poutních tras do Santiaga de Compostela. „Od konce dubna až do konce září budou zajištěny průvodcovské služby v olomouckých kostelech a v arcibiskupském paláci bude fungovat pobočka jejich infocentra,“ objasňuje vedoucí Informačního centra Olomouc Jitka Lučanová. A pamatuje se i na cyklisty. Na sezónu budou připraveny aktualizované cyklomapy s tipy na výlety do okolí. Novinkou bude Arcibiskupská cyklostezka Olomouc – Kroměříž.

Letošní rok bude sice pro návštěvníky města zastíněn opravou fasády olomoucké radnice a opravou radniční věže. Pracovníci Informačního centra Olomouc se i přesto budou snažit, aby si všichni, kdo do města přijedou, odvezli příjemnou vzpomínku. „Prohlídky Olomouc v kostce, které zajišťujeme od června do září, budou probíhat bez prohlídky radniční věže, ale budou doplněny výkladem o vybraných domovních znameních a o významných osobnostech města,“ vysvětluje vedoucí Informačního centra Lučanová. 

Nejen pro ty, kteří se kvůli opravám nedostanou na radniční věž, je připravena nová turistická vychytávka. V rámci projektu obnovy radnice vznikla mobilní aplikace Panorama Olomouc. Zájemcům nabízí možnost podívat se na město a jeho památky mobilním telefonem. Objekty bude možné zobrazit jak na statickém obrázku panoramatu, tak i přes fotoaparát v „rozšířené realitě“ nebo v mapě. Ke každému objektu bude popis, fotogalerie a kontakt s možností navigace k cíli. Filtrování lze nastavit podle kategorií objektů a okruhu viditelnosti. Aplikace je ke stažení pro Android a iOS zařízení a je ve třech jazykových mutacích (čeština, angličtina, němčina). Kromě aplikace chystá město i redesign turistických webových stránek.

Pro turismus je důležité oživování města širokým spektrem zajímavých akcí. V tomto ohledu návštěvníky jistě naláká v pořadí čtvrtý ročník oblíbeného tvarůžkového festivalu, který bude letos zase o něco bohatší. Dvoudenní akce je v plánu na poslední dubnový víkend, kromě jarmarku a prodeje tvarůžkových a jiných regionálních specialit nabídne bohatý program. Ten hlavní se odehraje na Horním náměstí, kde své umění představí kuchaři s cookingshow z pořadu Masterchef Česko 2019. Na Dolním náměstí poběží akce převážně pro rodiny s dětmi. Loni festival přilákala šestnáct tisíc návštěvníků nejen z Česka, ale i z Rakouska, Slovenska, Polska a Německa.

Červencový čas ve městě zpestří Olomoucké barokní slavnosti. „Letos k unikátním představením barokních oper v Konviktu zařadíme doprovodně i některé novinky na Horním náměstí. Příští rok bychom chtěli využít celý měsíční rámec a odehrát slavnosti v duchu „zažijte baroko všemi smysly,“ plánuje náměstkyně primátora Markéta Záleská. V průběhu roku si bude Olomouc celou řadou akcí připomínat také výročí 200 let od zvolení rakouského arcivévody Rudolfa Jana, vnuka Marie Terezie, olomouckým arcibiskupem. „Krom jiného se chystá výstava o jeho životě v krásně zrekonstruované oranžerii ve Smetanových sadech. Cílem je připomenout tuto osvícenou osobnost a jeho ušlechtilé počiny v intencích sloganu „Muž, jehož srdce bilo pro Olomouc,“ objasňuje náměstkyně Záleská.

Podle údajů Českého statistického úřadu byl za rok 2018 počet turistů mířících objevovat Olomouc zase vyšší. „V porovnání s rokem 2017 se počet ubytovaných hostů ve městě zvýšil o 11 procent a počet přenocování o 15 procent. V absolutních číslech to vypadá, že loni v olomouckých hotelech a penzionech přespalo celkem dvě stě tisíc hostů, ze zahraničí to bylo necelých 83 tisíc turistů. Stoupla také délka přenocování z 1,6 na 1,7 dne oproti předešlému roku. Tyto údaje jasně ukazují, že u turistů roste obliba Olomouce,“ uvedla ke statistikám vedoucí odboru cestovního ruchu a sportu Karin Vykydalová. Nejvíce zahraničních návštěvníků přijelo ze Slovenska, Polska, Německa a Ruska. Nárůst zájmu je viditelný také u asijských klientů, konkrétně z Číny, Jižní Koreje nebo Japonska.

Přílohy:

Webové stránky: www.tourism.olomouc.eu

Přílohy:

ikona (Dokument PDF, 3.4 MB)
ikona (Dokument PDF, 0.2 MB)
ikona (Dokument PDF, 4.1 MB)
ikona (Dokument PDF, 1.4 MB)