Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Turismus - Aktuality /  Zabijačka, tanec s medvědem a ledové sochy. Olomoucký masopust klepe na dveře / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
Čt 18. 07.

20°C
slabý déšť
Pá 19. 07.

23°C
zataženo
So 20. 07.

24°C
oblačno
 

Aktuality

sdílet

Zabijačka, tanec s medvědem a ledové sochy. Olomoucký masopust klepe na dveře

15. února 2019 (pá)

Zabijačka, tanec s medvědem a ledové sochy. Olomoucký masopust klepe na dveře

Rozvernou podobu bude mít olomoucký masopust v sobotu 16. února. Jak taky jinak, pokud se má držet tradice. Na Horním náměstí začne v devět hodin ráno. Pokud přijdete v masce, užijete si i masopustní průvod.

První návštěvníky přivítá řezník a soubor Haná z Velké Bystřice. „Bourání prasete bude trvat asi do jedenácti hodin, kdy začne pochůzka po náměstí. Průvod obejde několik restaurací, kde chasu přivítají hospodáři s hospodyněmi čtvrtkou nebo koblihami,“ naznačil program masopustu Jan Žůrek za folklorní soubor Rovina.

„Rozhodli jsme se letos ve vlastní režii připomenout masopustní tradici, která do tohoto období spadá. Věříme, že se tato nová akce bude líbit a oživí se tak centrum města v předjarním období. K masopustu patří zábava humor a takto je také koncipován celý program,“ uvedla náměstkyně primátora Markéta Záleská. 

Tanci hospodyně s medvědem bude ovšem předcházet zásadní událost a to předání masopustního práva městskou radou. „Radní slavnostně vyhlásí, že právo k masopustnímu veselí nyní patří celé veselé chase s maškarami a chasa po zásluze ‚vyplatí‘ zástupce města a to buď vařechou, šavlí naplocho, nebo se z výplaty radní patřičně vykoupí,“ popsal Žůrek. Kdo bude medvědem, zatím není známo. „Někdo ze souboru, ten kdo bude mít vhodnou postavu a nejlépe mu padne kožich,“ řekl Žůrek. Maškarní průvod by měl v poledne dorazit k orloji, kde se očekává pořízení společné fotografie.

Program na Horním náměstí obohatí i ledové sochy Martina Maršálka. Největší z nich bude smrtka složená z pěti metrových kvádrů vážících 125 kilogramů. "Kvádry vznikají asi čtyři dny ve speciálních mrazících vanách. Aby byly křišťálové, prochází  voda napřed osmózou - speciálním filtrem," objasnil Marek Košmider ze společnosti Iceart.

K dobré atmosféře bude v sobotu hrát cimbálová muzika Strážničan, soubor Cholinka, dechovka Moravská Veselka, či mužský sbor Rovina. Vystoupení Cirkusu Levitare je v plánu dvě hodiny po poledni. V prodeji budou kromě zabijačkových specialit i polévky a teplé nápoje, připravena je ochutnávka vína i palačinky.

Pozvánka na akci

OLOMOUCKÉ MASOPUSTNÍ VESELÍ
sobota 16. 2. 2019 | 9:00 – 16:00 | Horní náměstí

Program:

9:00 Zahájení masopustního veselí | folklorně-taneční pásmo Zabijačka | soubor Haná Velká Bystřice
9:20 Ukázka tradiční zabijačky | Cimbálová muzika Záletníci
10:30 Předání masopustního práva chase
10:50 Cimbálová muzika Záletníci
11:00–12:00 Masopustní průvod masek | Horní náměstí
12:10 Folklorně-taneční pásmo „Maškare dó“ | soubor Haná Velká Bystřice
12:30–14:00 Cimbálová muzika Strážničan | národopisný soubor Cholinka
14:00–14:30 Masopustní kejklířské vystoupení | Cirkus Levitare
14:30–16:00 DH Moravská Veselka | Hanácký mužský sbor Rovina

Doprovodný program:

LEDOVÉ SOCHY
9:00 – 16:00 Prodej masopustních specialit a nápojů na zahřátí a dobrou náladu

PŘIJĎTE V MASCE A UŽIJTE SI PRŮVOD!

Pořádá statutární město Olomouc | www.olomouc.eu

Změna programu vyhrazena.