Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Turismus - Aktuality /  Olomoucko – jeden ze čtyř českých regionů na vídeňském veletrhu / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
Čt 18. 07.

20°C
slabý déšť
Pá 19. 07.

23°C
zataženo
So 20. 07.

24°C
oblačno
 

Aktuality

sdílet

Olomoucko – jeden ze čtyř českých regionů na vídeňském veletrhu

25. ledna 2019 (pá)

Olomoucko – jeden ze čtyř českých regionů na vídeňském veletrhu

Město Olomouc se představilo na lednovém veletrhu cestovního ruchu Ferien Messe ve Vídni. Olomoucký kraj byl jedním ze čtyř českých regionů, který se rozhodl oslovit turisty z Rakouska.

Veletrh navštívilo letos rekordních více než 155 tisíc návštěvníků. A v případě Olomoucka se často vyptávali na kulturní akce, ale také na cykloturistiku. „V našem stánku se ale největší pozornosti těšil turistický průvodce s názvem Olomouc v kostce a velký zájem byl také o chystaný Olomoucký tvarůžkový festival a Olomoucké barokní slavnosti,“ uvedla Markéta Záleská, náměstkyně primátora.

V halách věnovaných cestovnímu ruchu se letos představilo na osm set vystavovatelů z 80 zemí světa. Olomouc se veletrhu účastní pravidelně od roku 1997, zpravidla pod hlavičkou Sdružení cestovního ruchu Střední Morava a Olomouckého kraje. Zájem rakouských turistů o Olomouc se ale výrazně zvedl až v posledních čtyřech letech, což je vidno i ze statistik ubytovaných hostů ve městě, ve kterých Rakušané drží šestou pozici.

Incomingový cestovní ruch řídí na celostátní úrovni agentura CzechTourism. Nová expozice České republiky se ve Vídni vyznačovala jednoduchým uspořádáním a velkoformátovými obrazy. Hlavními atributy byly atypické osvětlovací prostorové bannery.