Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Turismus - Aktuality /  "Tak za rok!" Užitek z návštěv zahraničních novinářů přichází postupně / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
Ne 16. 06.

21°C
déšť
Po 17. 06.

20°C
polojasno
 

Aktuality

sdílet

"Tak za rok!" Užitek z návštěv zahraničních novinářů přichází postupně

2. ledna 2019 (st)

Potkat na vánočních trzích na Horním náměstí cizince, není nic neobvyklého. Někteří z nich jsou ale důležitější, protože jsou předvojem jiných, jsou hodnotiteli, na jejichž mínění záleží. Tři novináři ze Skandinávie navštívili české vánoční trhy. Jako většina ostatních i oni si kromě Olomouce zvolili ještě Prahu a Brno. Ale ty olomoucké hodnotili vysoko, nejvýš.

Bjorn Moholdt z Norska si právě vyfotil svůj předkrm, u nějž ho zaujala „česká“ úprava a obloha. „Ne, nebudu to hned dávat na sociální sítě, to má ve zvyku on,“ ukáže na Švéda Erika Augustina Palma a všichni u stolu se rozesmějí. Ti dva společně s Dánem Poul Hustedem tráví v Česku advent. Jejich fotky a články vyjdou v jejich zemích až v září 2019 a svým krajanům jednoznačně doporučí Olomouc.

Erik ukazuje svůj profil na Instagramu se snímky z míst, která všichni v Olomouci důvěrně známe. „Je to tady asi nejlepší,“ připouští. Olomoučané u stolu se zatetelí. „Není tady tak příšerně hodně lidí jako v Praze,“ hodnotí. I Bjorn si Olomouc pochvaluje. „Je to tady všechno takové ucelené, na jednom místě. A rozkošné,“ doplnil za Norsko. Poul zase chválí kvalitu punčů i jejich nízkou cenu. Prostě Olomouc si je získala. Jen ten sníh… Ale za rok třeba bude.

Kromě těchto tří pánů přijelo letos do Olomouce dalších 119 novinářů, bloggerů či infuencerů na základě pozvání oddělení cestovního ruchu olomouckého magistrátu. Byli z Japonska, Brazílie či Mexika, stejně jako z nejbližších sousedních zemí. Ti ale nebyli zaměřeni pouze na předvánoční období.

„Kromě novinářů k nám samozřejmě jezdí i touroperátoři a lidé z cestovních kanceláří. Vyloženě na vánoční trhy cílilo například rakouské Hofer Reisen a právě z Rakouska přijíždí do Olomouce během adventu nejvíce turistů organizovaně, tedy s cestovními kancelářemi,“ uvedla Karin Vykydalová z odboru cestovního ruchu olomoucké radnice.

Mediaplán tohoto odboru počítal s inzercí a venkovní reklamou pro období adventu v hodnotě sta tisíc korun. Citylighty s olomouckými vánočními trhy byly k vidění v Ostravě, Brně nebo Hradci Králové, letáky v Praze i v okolních zemích a rozhlasová reklama po celé republice.

Na olomouckých vánočních trzích bylo letos 132 stánků. Jen do Informačního centra v podloubí radnice za tu dobu zavítalo 30 tisíc lidí a olomoucké hotely byly v prosinci vyprodány.

Některé zmínky o Olomouci: