Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Turismus - Aktuality /  Pilotní verze aplikace Moje Olomouc je na světě, vyzkoušejte si ji / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
Ne 16. 06.

21°C
déšť
Po 17. 06.

20°C
polojasno
 

Aktuality

sdílet

Pilotní verze aplikace Moje Olomouc je na světě, vyzkoušejte si ji

13. prosince 2018 (čt)

Pilotní verze aplikace Moje Olomouc je na světě, vyzkoušejte si ji

Začíná testovací období oficiální aplikace Moje Olomouc, která je nyní volně ke stažení pro systémy Android a iOS. Uživatelé ji mohou vyzkoušet a ovlivnit její způsob fungování i vznik nových funkcí. Obsah aplikace je rozdělen podle zájmu uživatele na kategorie: občan / turista / student.

Současná podoba aplikace statutárního města Olomouc je pouze základ, připravený pro přidávání dalších funkcí. „Dáváme tak uživatelům možnost, aby se přihlásili se svými podněty, chceme využít jejich potenciál, ale také zjistit, co potřebují, aby aplikace byla lidem vytvořena přímo na míru. Cílový stav bude odpovídat přáním občanů, tak aby ji s chutí používali,“ uvedl primátor Mirek Žbánek. Podle něj je výhodou, že město je vlastníkem aplikace i jejího obsahu. „Vývoj na míru je pro nás lepší, než použití existujícího řešení třeba z jiného města. To by nám mohlo do budoucna dělat problémy s dalším rozšířením,“ vysvětlil primátor.

Náměstek primátora pro informační technologie Matouš Pelikán ocenil pilotní spuštění aplikace. „Je to takový vánoční dárek Olomoučanům. Aplikace je personalizovaná podle role uživatele. Jiný obsah tak vidí občan a jiný student. V každé z rolí je možné postupně přidávat další funkcionality, jednou z nich bude například platba za odpady. Už nyní lze pomocí aplikace zaplatit parkování, koupit jízdenku nebo použít Rekolo. Součástí je třeba i formulář na hlášení závad,“ vyjmenoval náměstek Pelikán.

Hlavním vývojářem je Lukáš Novák, absolvent olomoucké univerzity. Právě on stál také za vývojem UPlikace, kterou již tři roky používají tisíce studentů Univerzity Palackého ke správě studia. A univerzita se také podílela na vzniku nové městské aplikace. „Zapojení univerzity do vývoje a správy aplikace je zcela logický krok, který vychází nejen z její významné role ve městě a regionu, ale také z potřeby rychlým a efektivním způsobem informovat občany a turisty o stovkách kulturních a sportovních akcí, za nimiž univerzita během roku stojí. Stejně tak oceňujeme možnost veřejnost elegantně informovat o dění v oblasti vědy a výzkumu,“ říká Petr Bilík, prorektor univerzity.

Hlavním lákadlem první fáze aplikace je přehledný seznam všech událostí konaných na území města Olomouce, a to od kulturních, přes sportovní až po události pro rodiny. Pro co nejjednodušší správu událostí samotnými pořadateli nabízí aplikace automatický import s jejich administrací a oni nebudou muset události vkládat do aplikace manuálně. Důležitá je i spolupráce s Dopravním podnikem města Olomouce, díky které se v aplikaci automaticky zobrazí upozornění o mimořádné výluce.

„Vývoj aplikace Moje Olomouc je na počátku, budeme proto rádi za zpětnou vazbu od uživatelů, aby s každou novou verzí pomáhala lidem čím dál více a byla uživatelsky příjemnější,“ konstatoval Lukáš Novák. Pro nápady či problémy stačí použít volbu přímo v aplikaci.

Aplikace Moje Olomouc má nyní dostupné tyto funkce:

  • Přehledný chronologický seznam událostí s možností filtrování dle typu, navigací na místo akce a možností přidat do svého kalendáře
  • Aktuality a články z města a Univerzity Palackého
  • Rychlá koupě jízdenky na MHD přes SMS
  • Zaplacení parkování přes SMS se zapamatováním registrační značky vozidla
  • Interaktivní mapa Olomouce s vyznačením všech kulturních míst, památek, ale i úřadů nebo automatů na parkování
  • Rychlé upozornění na výluky v MHD nebo jiných mimořádností, např. nestandardních povětrnostních podmínek s možností nastavení okamžitého upozornění.

Dostupné funkce, které odkazují uživatele mimo aplikaci (na webové stránky):

  • Kontakty na úřad (telefonní seznam)
  • Životní situace (potřebuji vyřídit)
  • Hlášení závad (webový formulář na stránkách Technických služeb města Olomouce)

Odkazy ke stažení aplikace