Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Turismus - Aktuality /  Začal jubilejní ročník mezinárodního festivalu soudobé hudby MusicOlomouc 2018 / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
Čt 20. 06.

25°C
slabý déšť
Pá 21. 06.

22°C
zataženo
 

Aktuality

sdílet

Začal jubilejní ročník mezinárodního festivalu soudobé hudby MusicOlomouc 2018

10. října 2018 (st)

Začal jubilejní ročník mezinárodního festivalu soudobé hudby MusicOlomouc 2018

Desátý ročník mezinárodního festivalu soudobé hudby MusicOlomouc 2018, nabízí sedm koncertů, městem budou rezonovat až do 23. října. Festival, který pořádá Univerzita Palackého v Olomouci a spolek MusicOlomouc, se koná za podpory statutárního města Olomouce.

Během šesti festivalových dní zazní 35 soudobých kompozic, většina v české či olomoucké premiéře. Pět skladeb vzniklo na objednávku festivalu a bude uvedeno v premiérách světových. V rámci festivalu se také uskuteční výstava „10 let MusicOlomouc“.

„Festival MusicOlomouc za deset let své existence dokázal, že i mimo klasická hudební centra jako je Praha, Brno či Ostrava je možné etablovat a úspěšně rozvíjet hudební festival tohoto typu. Vydobyl si významné místo mezi našimi festivaly soudobé hudby a má své nadšené a zaujaté publikum. Během deseti let se festival transformoval z akce se širokým žánrovým rozkročením a základnou v českém interpretačním prostředí ve festival avantgardnějšího zaměření, v jehož rámci jsou prezentovány špičkové zahraniční soubory, a jenž klade důraz na objednávání a premiéry skladeb českých i zahraničních autorů. Dramaturgie 10. ročníku je toho důkazem," říká ředitel festivalu Marek Keprt.

Festival zahájil přední ansámbl současné švýcarské hudební scény Mondrian Ensemble (CH), držitel prestižního ocenění Schweizer Musikpreis za rok 2018, který se po úspěchu na MusicOlomouc 2016 opět vrací. „Dalším zahraničním interpretem bude polský perkusionista Aleksander Wnuk (PL), jenž ve svých vystoupeních využívá multimediální prvky a performance. Ve světové premiéře uvede skladbu Coryho Brackena I'm at ocean level moisture with these life hacks, první objednávku skladby ze zámoří. Špičkový interpretační zážitek nabídne německé Catch Trio (D), které kromě zahraničních autorů představí také skladbu v současnosti snad nejúspěšnějšího českého skladatele Miroslava Srnky,“ představuje manažerka festivalu Martina Pudelová.

Z českých interpretů a ansámblů soudobé hudby vystoupí Isang Yun Trio (CZ) ve složení Vilém Veverka (hoboj), Kateřina Englichová (harfa) a Petr Nouzovský (violoncello) a ve světové premiéře provede skladbu Forgetting Ravel mladého českého skladatele Iana Mikysky. "Koncert pražského Tria Helix (CZ) bude převážně zaměřen na díla českých autorů soudobé hudby; mezi nimi se můžeme těšit i na světovou premiéru skladby Hudba ticha pro housle, violu a klavír Marka Kopelenta. Olomoucký ansámbl soudobé hudby Lichtzwang (CZ) se tentokrát představí ve svém klasickém složení trubka, violoncello a klavír a uvede hned tři světové premiéry: skladbu A Luca Marenzio Adriana Demoče a dvě kompozice Marka Keprta jitřnoSmíšky...klamoMžitky...bzuňk! pro ansámbl a palais under snow, která je volným překomponováním skladby Mortona Feldmana palais de mari,“ popisuje Martina Pudelová.

Závěrečný slavnostní koncert festivalu k 100. výročí vzniku ČSR s podtitulem „Nová tvorba českých autorů“ bude vrcholem celého ročníku. Orchestr Berg (CZ) provede díla mladší generace současných českých skladatelů Petra Wajsara, Františka Chaloupky, Matouše Hejla, jehož uváděná skladba Kaleidoscope získala cenu "Trochu nižší C4" za nejlepší skladbu soudobého českého autora v roce 2017. Na závěr zazní skladba Jóga Tomáše Reindla, do níž jsou zakomponováni i cvičící jogíni a recitace v podání Petra Kubese.

Výstava 10 let MusicOlomouc

V prostorách Katedry muzikologie FF UP bude během října a listopadu vystavena část fotoarchívu mezinárodního festivalu soudobé hudby MusicOlomouc. Výstava bude zahájena vernisáží dne 9. 10. 2018 v 17.00. Jednadvacet výstavních panelů připomene nejdůležitější festivalové okamžiky a jednotlivé interprety, kteří se za dobu existence festivalu vystřídali na pódiích. Jedinečné ohlédnutí za první dekádou festivalu doplní výrazné proměny grafického zpracování tiskovin (v prvních letech práce grafiků Jany Krejčové, Jakuba Cenkla, poté dlouhá spolupráce s Kristýnou Greplovou až po letošní vizuál grafického studia Capart). Výstavu připravuje produkční tým MusicOlomouc, složený ze studentů Katedry muzikologie FF UP.

V rámci vernisáže se dále uskuteční prezentace tří nových publikací členů Katedry muzikologie FF Univerzity Palackého v Olomouci.

Podrobný program: http://www.musicolomouc.cz/cs/program-2018/

Příloha: