Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Turismus - Aktuality /  Podzimní Flora Olomouc jako tržiště první republiky / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
St 19. 06.

16°C
slabý déšť
Čt 20. 06.

25°C
slabý déšť
Pá 21. 06.

22°C
zataženo
 

Aktuality

sdílet

Podzimní Flora Olomouc jako tržiště první republiky

4. října 2018 (čt)

Podzimní Flora Olomouc jako tržiště první republiky

Začala podzimní přehlídka ovoce a zeleniny Flora Olomouc, která odkazuje svým pojetím a názvem „Tržiště první republiky“ ke stému výročí státu a tradicím trhů na náměstích a návsích. Výstaviště zaplnilo více než 150 vystavovatelů.

Olomoucké výstaviště zaplnily ty nejlepší zahrádkářské výpěstky, festival Olima, soutěž Flora košt a Flora džem a podzimní zahradnické trhy. „Flora je symbol a nejlepší značka, jakou Olomouc má,“ prohlásil na slavnostním otevření náměstek primátora Aleš Jakubec.

Stěžejní expozice v pavilonu A, která je je dílem Pavlíny Švecové, přenáší návštěvníky do dob, kdy náměstí a návsi zaplavily povozy a výrobky sedláků a zahradníků. Do doby, kdy na tržišti bylo díky muzikantům veselo a vůně lákala do krámků řezníků či zelinářů. „Exponáty k navození té pravé prvorepublikové atmosféry jsou zapůjčeny mimo jiné ze skanzenu v Příkazech. Expozice v pavilonu A je také přehlídkou produktů nejlepších tuzemských pěstitelů z řad členů Zelinářské unie Čech a Moravy a Ovocnářské unie ČR,“ uvedla garantka výstavy Marie Doleželová.

V pavilonu B představuje Český zahrádkářský svaz historické odrůdy ovoce a na podzimní Floře nechybí ani houbařský koutek. Doprovodný festival gastronomie a nápojů Olima se koná v pavilonu E, v němž jsou soustředěny expozice producentů potravin oceněných značkou Klasa a Regionální potravina.

Podzimní Flora návštěvníkům nabízí i řízenou degustaci vín, soutěž pálenek i soutěž cukrářů a kuchařů. Do Flora koštu se letos přihlásilo 277 vzorků destilátů a vyhrála hruškovice. Nejstarším vzorkem byla pálenka z durancie z roku 1985 a byly zde i raritní vzorky z mandarinek, fíků či mrkve.

Součástí podzimní Flory je i projekt Rozkvetlé památky. Ve spolupráci se Svazem květinářů a floristů ČR ozdobily květy v barvách trikolory tři kostely a Sloup Nejsvětější Trojice.

Brány olomouckého výstaviště jsou otevřeny do neděle 7. října. Zavřou se v 17 hodin.