Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Turismus - Aktuality /  Olomoucký tvarůžkový festival je nejlepší gastronomickou akcí v kraji / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
Pá 06. 12.

-2°C
zataženo
 

Aktuality

sdílet

Olomoucký tvarůžkový festival je nejlepší gastronomickou akcí v kraji

8. září 2018 (so)

Olomoucký tvarůžkový festival je nejlepší gastronomickou akcí v kraji

Vítězství v anketě Cen Olomouckého kraje v oblasti cestovního ruchu 2018 slaví město Olomouc. První příčku v kategorii Gastronomická akce obsadilo s Olomouckým tvarůžkovým festivalem.

„Těší mě, že jsme uspěli u hlasující veřejnosti. Tvarůžkový festival měl hned na počátku obrovský ohlas a je vidět, že jeho další ročníky jsou stále úspěšnější,“ ocenil vítězství v anketě náměstek primátora Pavel Urbášek.

Třetí ročník festivalu, který se konal v dubnu letošního roku, potvrdil, že je jednou z vůbec nejnavštěvovanějších akcí v Olomouci. „Má věhlas nejen v rámci České republiky, ale také na Slovensku, v Rakousku, Polsku či Velké Británii,“ potvrdila vedoucí oddělení cestovního ruchu magistrátu Karin Vykydalová.

Festival, který po dva dny „provoní“ obě historická náměstí v centru, město pořádá s jediným výrobcem tohoto osobitého sýru v zemi A.W. Loštice a neobejde se bez spolupráce se Střední Moravou, sdružením cestovního ruchu či Garden Food Festivalem, kteří přebírají každoročně záštitu nad zúčastněnými restauracemi. „V letošním roce se do projektu zapojil i spolek Moravská cesta, který organizoval řemeslný jarmark. V rámci jarmarku jsou nabízeny různé regionální produkty pod značkou Haná - regionální produkt,“ doplnila Karin Vykydalová.

O držitelích cen Olomouckého kraje v oblasti cestovního ruchu rozhodla veřejnost v internetové anketě, kde hlasující vybírali z pětadvaceti nominací v pěti kategoriích. Anketu vyhlásilo hejtmanství poprvé vloni. Ti nejlepší z jednotlivých kategorií si převzali ocenění ve čtvrtek 6. září v Arcibiskupském paláci.

Další ročník Olomouckého tvarůžkového festivalu se uskuteční 27. a 28. dubna 2019. Více informací o festivalu na: http://tvaruzkovyfestival.olomouc.eu