Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Turismus - Aktuality /  Dny evropského dědictví: Robin Hood, Ceny primátora, koncerty a podrobný program v telefonu / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
 

Aktuality

sdílet

Dny evropského dědictví: Robin Hood, Ceny primátora, koncerty a podrobný program v telefonu

7. září 2018 (pá)

Dny evropského dědictví: Robin Hood, Ceny primátora, koncerty a podrobný program v telefonu

Až do neděle 9. září se olomoucký kulturní život ponese ve znamení Dnů evropského dědictví. Jedinečná akce zpřístupní zájemcům více než sedmdesát míst a přinese rozmanitý způsob vyžití. Programová nabídka je natolik bohatá, že k orientaci v ní slouží i speciální aplikace pro chytré telefony.

Dny evropského dědictví odstartoval týdenní projekt koncertů a filmových projekcí v Letním kině, stejně jako komentované prohlídky na různých místech Olomouce a zahájení výstavy Architektura ve službách první republiky v pobočce městské knihovny v Brněnské ulici.

„Připravena je i doprovodná výstava k projektu Sculpture Line v nově zrekonstruované oranžérii, debata o podpoře kultury a zachování demokratických tradic Evropské unie nebo čítárna u kašny Tritónů,“ upozornil na část programu náměstek primátora pro kulturu Pavel Urbášek. Mezi zpřístupněnými památkami bude v sobotu rovněž historická budova radnice s novou expozicí představitelů městské samosprávy od poloviny 19. století až do současnosti a primátorova pracovna.

Po celý týden se Olomoučané i návštěvníci města mohou těšit na divadelní představení, koncerty, Street Art festival, soutěže ale i besedy. Zlatým hřebem bude páteční Open Air představení Robin Hood v podání Moravského divadla Olomouc. Před jeho začátkem budou v 19:30 předány Ceny primátora. Letos si z rukou primátora ocenění převezmou ředitel Fakultní nemocnice Olomouc Roman Havlík za přínos k rozvoji nemocnice a zvyšování odborné úrovně této instituce a předseda Židovské obce Olomouc Petr Papoušek za aktivní přínos k rozvoji občanské společnosti, humanity, demokracie a posilování prestiže města.

Hlavní hudební program Dnů evropského dědictví rozezvučí Horní náměstí v sobotu. „Hvězdou je bezesporu Celeste Buckingham, ale také Lake Malawi. Dále vystoupí olomoučtí Hope Astronaut a koncerty zakončí Nylon Jail s velkolepou vizuální show,“ uvedl vedoucí oddělení kultury Radim Schubert.

Během Dnů evropského dědictví se rovněž uskuteční olomoucké knižní trhy, PechaKucha Night, FlerJarmark nebo oslavy 85 let kina Metropol. Do stejného období spadají i Olomoucké lafayettovské slavnosti, tedy divadelní hry v autentických městských kulisách. Ty přiblíží život Karla Sabiny, generála Lafayetta a Josefa Mánesa.

Mezi více než sedmi desítkami zdarma přístupných míst se letos objevují i nově opravená kasemata a hradební zeď v Pekární ulici, Fort Tafelberg v areálu fakultní nemocnice nebo protiletecký kryt. K tomu olomoucká muzea, kostely, galerie, kluby či některá univerzitní pracoviště.

Podrobný program a seznam přístupných míst je zveřejněn na stránce ded.olomouc.eu, ale je rovněž dostupný v aplikaci pro chytré telefony se systémem Android, která je ke stažení zde: bit.ly/oc-ded2018.

Aplikace prošla redesignem. Téměř všechny obrazovky jsou nyní přehlednější a modernější. V seznamu událostí jsou nyní hlavičky indikující rozdělení na dny a u každé položky je detail události a místa.