Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Turismus - Aktuality /  Moravské divadelní léto nabídne open air, populární muzikály i hrdiny kresleného seriálu / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
St 20. 03.

-1°C
polojasno
 

Aktuality

sdílet

Moravské divadelní léto nabídne open air, populární muzikály i hrdiny kresleného seriálu

5. června 2018 (út)

Moravské divadelní léto nabídne open air, populární muzikály i hrdiny kresleného seriálu

Moravské divadelní léto, jehož druhý ročník startuje letos v srpnu, nabídne open air premiéru inscenace Cyrano z Bergeracu, jubilejní sté uvedení Sluhy dvou pánů i hrdiny kresleného seriálu Jaroslava Foglara Rychlé šípy. Festival Moravské divadelní léto navazuje na přehlídku Olomoucké divadelní prázdniny, kterou Moravské divadlo pořádalo od roku 2010 do roku 2015. Festival se uskuteční pod záštitou primátora statutárního města Olomouce Antonína Staňka.

„Loňský úspěch letního divadelního festivalu, který jsme znovu oživili, prokázal, že naše rozhodnutí bylo správné a pro kulturní veřejnost přínosné. Proto i letos zveme diváky do atraktivních lokalit v Olomouci a okolí, kde pod letním nebem představíme několik úspěšných titulů z našeho repertoáru,“ uvedl za pořádající Moravského divadlo ředitel Pavel Hekela.

Přehlídka začne v pátek 24. srpna uvedením populárního muzikálu Noc na Karlštejně v prostorách Fortu Křelov. Inscenace v režii Dagmar Hlubkové je v repertoáru Moravského divadla již šest let a dočkala se open air uvedení na Horním náměstí v Olomouci i v areálu šternberského hradu. „Od začátku jsem počítal s tím, že tento titul bude mít úspěch a setká se s velkým zájmem publika. Popularita naší inscenace je dána také svěží režií a výbornými hereckými a pěveckými výkony,“ uvedl umělecký šéf souboru opery a operety Miloslav Oswald. Pokud je počasí příznivé, jde většinou o nezapomenutelnou atmosféru,“ zdůraznil Šumník.

Premiéru pod širým nebem zažije v sobotu 25. srpna inscenace Cyrano z Bergeracu. „V podstatě je třeba inscenaci kompletně upravit pro daný prostor a počítáme tak s vydatnou pomocí choreografa bojových scén Petra Nůska. Mohu zatím prozradit jenom tolik, že v Křelově se bude během představení střílet z děla,“ upozornil umělecký šéf činohry Roman Vencl, který společně s Michaelou Doleželovou inscenaci režíroval.

V neděli 26. srpna se festivalový program přesune do amfiteátru Korunní pevnůstky v Olomouci, kde oslaví sté uvedení populární komedie Sluha dvou pánů. „Chceme tuhle událost sdílet s co největším počtem diváků, protože Sluha se tak stane divácky nejúspěšnějším titulem v celé historii olomoucké činohry. V roli Beatrice Rasponi se představí Tereza Richtrová, která tuto roli nazkoušela jako úplně první před pěti lety a několik sezon už ji nehraje. Také s kolegou Honzou Ťoupalíkem jsme vymysleli pár "specialit", no a možná se z dalekého Bulharska přijede podívat i pan režisér Nikolaj Penev,“ sdělil představitel hlavní role Roman Vencl.

Hostem Moravského divadelního léta bude soubor Slováckého divadla z Uherského Hradiště, které v pondělí 27. srpna přiveze na Korunní pevnůstku inscenaci Rychlé šípy – titul s úspěchem uváděný už od roku 2000. Letošní přehlídku uzavře v úterý 28. srpna repríza inscenace Cyrano z Bergeracu.

Všechna festivalová představení budou začínat ve 20 hodin. Vstupenky na jednotlivá představení lze od 1. června zakoupit v pokladně Moravského divadla. Během letních prázdnin, kdy bude divadelní budova uzavřená, lze lístky zakoupit v informačním centru v podloubí olomoucké radnice, případně on-line na webu Moravského divadla. Amfiteátr v areálu Korunní pevnůstky pojme až 600 návštěvníků, v Křelově je více než 400 míst k sezení.

Více na: www.moravskedivadelnileto.cz

PROGRAM:

FORT KŘELOV

24. 8., 20:00 NOC NA KARLŠTEJNĚ
25. 8., 20:00 CYRANO Z BERGERACU

KORUNNÍ PEVNŮSTKA

26. 8., 20:00 SLUHA DVOU PÁNŮ
27. 8., 20:00 RYCHLÉ ŠÍPY (host: Slovácké divadlo Uherské hradiště)
28. 8., 20:00 CYRANO Z BERGERACU