Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Turismus - Aktuality /  Tajemný svět Indonésie láká do olomouckého palmového skleníku / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
So 23. 03.

4°C
jasno
 

Aktuality

sdílet

Tajemný svět Indonésie láká do olomouckého palmového skleníku

27. března 2018 (út)

Tajemný svět Indonésie láká do olomouckého palmového skleníku

Tajemný tropický prales, osada horského kmene Dani s projekcí, totemy, stromové chýše, mumie, originální čluny, zbraně... Prostředí palmového skleníku na Výstavišti Flora Olomouc se na celou sezonu proměnilo v autentickou iluzi indonéské džungle. Včera zde byla zahájena výstava Tajemná Indonésie aneb Svět, o kterém jste si mysleli, že již neexistuje! Výstavu zahájili velvyslanec Indonéské republiky v ČR, J.E. Aulia Aman Rachman, primátor Olomouce Antonín Staněk, ředitel Výstaviště Flora Olomouc Jiří Uhlíř a autor výstavy Rudolf Švaříček.

„Je dobře, že výstava mohla vzniknout právě v areálu Výstaviště Flora, které v posledních letech přineslo možnost nahlédnout do mnoha exotických končin, jako třeba do Malajsie, Thajska, Mexika či Peru. Krásné prostředí historického palmového skleníku nepochybně dodává výstavě ještě něco navíc, nápad propojit výstavu s tímto areálem byl opravdu dobrý. Jsem si jistý, že zájem o výstavu bude velký,“ uvedl primátor Antonín Staněk.

Projekt TAM TAMY času odhaluje taje Indonésie, především největšího tropického ostrova Nová Guinea. Autor výstavy, cestovatel Rudolf Švaříček se věnuje neznámým etnikům a výstava přináší i výsledky jeho průzkumů v nitru ostrova. „Je to místo s největší etnickou diverzitou na světě, na ostrově žije 750 jednotlivých kmenů s vlastní kulturou a různými jazyky,“ uvedl Švaříček. „Podle slov cestovatele a pořadatele výstavy Rudolfa Švaříčka vznikla expozice na základě cest českých cestovatelských es Jiřího Hanzelky, Miroslava Zikmunda a Miloslava Stingla do zapomenuté části planety. Odhaluje taje Nové Guineje, Indonésie, Pacifiku i Šalamounových ostrovů,“ řekl k výstavě ředitel výstaviště Flora Olomouc Jiří Uhlíř.

Projekt o tajemném ostrově Nová Guinea obsahuje jedinečné etnografické sběry. Opravdovou raritou jsou pětimetrové rituální totemy bisj, štíty, iniciační masky, oštěpy, luky a šípy, kamenné rituální sekery a kostěné nože, čelenky i zdobení. Dojem expozice umocňují stavby domorodých stromových chýší kmenů Korowai a Kombi a projekce filmů. Osou expozice jsou velkoformátové fotografie instalované v rámech z kokosu, bambusu a betelové palmy.

Výstava Tajemná Indonésie bude v palmovém skleníku k vidění do konce října 2018. „Po celou dobu trvání expozice chystáme bohatý doprovodný program v podobě besed se slavnými osobnostmi jako je například spisovatel Miloslav Stingl, rybář Jakub Vágner, fotograf Jiří Kolbaba a snad se nám podaří zajistit i účast již 99letého Miroslava Zikmunda,“ doplnil k programu výstavy Rudolf Švaříček.