Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Turismus - Aktuality /  Vánoční strom už zdobí Horní náměstí / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
Čt 13. 12.

-2°C
mírné sněžení
 
 

Aktuality

sdílet

Vánoční strom už zdobí Horní náměstí

12. listopadu 2017 (ne)

Vánoční strom už zdobí Horní náměstí

Olomoucký vánoční strom už krášlí historické centrum. Letošní symbol adventního času a Vánoc na Horní náměstí doputoval v neděli 12. listopadu. Dvanáctimetrový smrk do Olomouce tentokrát cestoval z Postřelmova na Šumpersku. Urostlý zhruba pětapadesátiletý strom věnovala městu Mária Kloučková.

„Tento způsob zajištění vánočního stromu jsme poprvé vyzkoušeli v roce 2009 a od té doby jde o sympatickou tradici. Každoročně přijímáme desítky nabídek, za které patří všem velké díky,“ ocenil náměstek primátora pro kulturu Pavel Urbášek.

Letos se vybíralo z celkem jedenadvaceti nabídek. „Zhruba polovina byla z Olomouce, další pak z blízkých obcí Grygov, Dolany, Velký Týnec, ale i ze vzdálenějšího Prostějova. Vůbec nejvzdálenější nabídka přišla tentokrát ze Supíkovic u hranic s Polskem,“ popsal vedoucí oddělení kultury magistrátu Radim Schubert. „Vítězný výběr padl na urostlý a souměrný smrk z Postřelmova,“ vysvětlil.

Pětapadesátiletý smrk stojí nyní na svém tradičním místě naproti orloje a těší se zájmu turistů i Olomoučanů. Rozsvícený a v plné kráse se veřejnosti představí ve čtvrtek 23. listopadu v 18 hodin při slavnostním zahájení Vánočních trhů. V tom okamžiku strom dostane také své jméno. Letos jej rozzáří na 18 tisíc LED světelných bodů s třpytivým efektem, které budou laděny do zlatostříbrné. Světla pak doplní 120 stříbrných a stejných počet zlatých koulí.