Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Turismus - Aktuality /  Podzimní festival duchovní hudby Olomouc / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
Po 18. 06.

24°C
jasno
Út 19. 06.

21°C
skoro jasno
 
 

Aktuality

sdílet

Podzimní festival duchovní hudby Olomouc

13. září 2017 (st)

Podzimní festival duchovní hudby Olomouc

Letošní ročník Podzimního festivalu duchovní hudby zaštítil vedle moravského metropolity Jana Graubnera a ministra kultury Daniela Hermana i primátor města Olomouc Antonín Staněk a hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk. Vyjádřili tím podporu festivalu, který již téměř čtvrt století nabízí obyvatelům moravské metropole řadu dramaturgicky ojedinělých a interpretačně pozoruhodných koncertů, které dokládají bohatost a proměnlivost duchovní hudby.

„Podzimního festivalu duchovní hudby si velmi vážím. Díky němu každoročně může v krásném prostředí olomouckých chrámů zaznít řada děl věhlasných, ale i takřka zapomenutých hudebních géniů minulosti,“ říká primátor Antonín Staněk. „Festival je mezi olomouckými kulturními událostmi bezesporu o velkou stálicí s jistotou kvality. Těší mne, že město Olomouc může být jeho partnerem,“ dodává primátor s tím, že město podpořilo konání akce částkou 230 tisíc korun.

Koncerty zazní v historicky cenných prostorách spojených s duchovním a náboženským životem Olomouce: v chrámu sv. Mořice, ve slavnostním sále olomouckého arcibiskupství, architektonicky ojedinělém Husově sboru, v bazilice Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku, v katedrále sv. Václava, v nově zrestaurovaném interiéru kostela sv. Cyrila a Metoděje v Hejčíně a v chrámu Panny Marie Sněžné.

Z žánrové, druhové a stylové rozmanitosti duchovní hudby současnosti a minulých staletí vybrala dramaturgie festivalu skladby, které dokládají mimořádnost lidské kreativity, která se snaží postihnout hloubku a smysl lidské víry.

Festival zahajuje koncert, na kterém zazní dvě textově i hudebně ojedinělá díla:

V neděli 24. září bude pod taktovkou dirigenta Marka Ivanoviče provedena kantáta Otčenáš Leoše Janáčka a oratorium Ludwiga van Beethovena: Kristus na hoře Olivetské, za účasti skvělého tercetu zpěváků, Komorní filharmonie Pardubice a Slovenského filharmonického sboru. Kristus na hoře Olivetské je mimořádně působivým vokálně-instrumentálním dílem. V Čechách se však hraje velice málo.

Středa 27. září v Arcibiskupském paláci, bude patřit španělské altistce Martě Infante a španělskému baroknímu souboru Vespres d´Arnadí. Program představí Vivaldiho skladby v zajímavém kontrastu duchovní-světské a také instrumentální – vokální hudby. Koncert propojuje výjimečný hlas zpěvačky, která zpěv vystudovala na Ostravské univerzitě, nyní hostuje po celém světě.

Na koncertu v neděli 1. 10. v Husově sboru bude hostovat slovenský pěvecký sbor Lúčnica, který se skvěle představil již na loňském festivalu. Koncert je zaznamenáván TV Noe, a zazní na něm skladby Normana Luboffa a Giya Kancheliho, které ukazují, že duchovní hudba může být posluchačsky i velice vstřícná a srozumitelná. Interpretačně na koncertě bude spolupracovat i saxofonový kvartet ATAM. Program koncertu je určen nejširší posluchačské veřejnosti, protože uvedené skladby mají blízko ke kvalitní filmové hudbě a využívají i principů minimalismu.

Koncertem ve středu 4. 10. v bazilice Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku, si připomeneme českou barokní hudbu, která vznikala v inspirativním prostředí piaristických klášterů. Interpretace se ujal soubor Capella Regia Praha s dirigentem Robertem Hugo. Program je složen ze skladeb ze 17. a 18. století komponovaných talentovanými členy tohoto pozoruhodně vzdělaného a osvětově působícího řádu, který měl na starosti vzdělávání několika generací našich předchůdců. Jedná se o skladby velice svěží, melodicky původní, které svoji originalitou posluchače vždy překvapí.

S rekonstrukcí původní podoby oratoria Arthura Honeggera: Král David se v neděli 8. 10. v dómu sv. Václava představí Orchestr Berg s dirigentem Peterem Vrábelem. Role vypravěče se ujme člen Moravského divadla v Olomouci Petr Kubes. Arthur Honegger patří mezi nejvýraznější francouzské skladatele 20. století. Zvláště jeho oratoria a symfonie patří mezi poklady evropské hudby. Král David je jeho prvním úspěšným oratoriem, v kterém si ověřil působivost a aktuálnost spojení mluveného a zpívaného slova. Je skladbou, která je stále uváděna na světových pódiích a která patří mezi nadčasová díla. Provedení v rámci festivalu vychází z původní nejčistší verze této skladby,protože Honegger ho pod vlivem rostoucí obliby několikrát přepracovával. Bude provedeno ve scénické podobě.

TV Noe a rozhlasová stanice Vltava pořizuje také záznam koncertu ve středu 11. 10. v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Hejčíně, kde zazní jazzová suita Petra Kořínka Cronica Domus Sarensis / Kronika kláštera žďárského v podání Pražského jazzového sexteta s recitací Alfréda Strejčka. Ke koncertu bude přistaven v 18.15 u Červeného kostela( tř.Svobody) označený autobus ( tam i zpět zdarma)!

V sobotu 14.10. bude patřit závěr festivalu Filharmonii Brno, Českému filharmonickému sboru Brno a tradičně i dirigentu Jaromíru M. Krygelovi, kteří společně zrealizují v chrámu P. M. Sněžné skladby Sergeje Rachmaninova: Vocalise a rozsáhlou Messa di Gloria pro tenor, bas, sbor a orchestr Pietra Mascagniho. Rachmaninova Vocalise je dlouhodobě evergreenem evropské hudby. Mascagniho Messa di Gloria byla v Čechách v posledních desetiletích hrána jen zcela výjimečně. Festival nabízí její nové nastudování, které toto dílo rehabilituje v její strhující zpěvnosti a instrumentační ojedinělosti.

Festival se koná za finanční podpory Arcibiskupství, Olomouckého kraje, statutárního města Olomouc a Ministerstva kultury České republiky.

www.podzimni-festival.cz

Poznámky:

  • Koncerty začínají vždy v 19.00 hodin
  • prodej vstupenek z důvodu rekonstrukce od 11.9 – 17.9. v podloubí radnice zastaven
  • vstupenky budou k zakoupení od 18.9. v náhradním stánku na náměstí
  • vstupenky je možné zakoupit na www.podzimni-festival.cz nebo před koncerty v místě jejich konání
  • ke koncertu 11.10. v Hejčíně vypraven v 18.15.od Červeného kostela na tř. Svobody autobus zdarma tam i zpět