Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Turismus - Aktuality /  Mezinárodní festival vojenských hudeb propojí Olomouc a Kroměříž / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
Pá 20. 07.

21°C
slabý déšť
So 21. 07.

22°C
skoro jasno
 
 

Aktuality

sdílet

Mezinárodní festival vojenských hudeb propojí Olomouc a Kroměříž

1. září 2017 (pá)

Mezinárodní festival vojenských hudeb propojí Olomouc a Kroměříž

Dvoudenní přehlídka vojenské dechové hudby čeká na počátku září Olomouc a Kroměříž. Mezi účinkujícími bude i vojenská hudba Bundeswehru z německého města Koblenz, slovenská a finská vojenská hudba.

Přehlídka vojenských hudeb se uskuteční 1. a 2. září na Horním náměstí a v chrámu sv. Mořice v Olomouci a 2. a 3. září na Velkém náměstí v Kroměříži.

„Letos uvítáme více než stočlenný orchestr z Finska, který předvede nejen svoji typickou severskou hudbu, ale i světově známé sklady. Jejich showprogram je nevšedním spojením moderní podoby vojenských pochodů a precizního vystoupení čestné jednotky s puškami. Diváci se mohou těšit na skvělou melodiku slovenské lidové hudby i tradičního německého drilu v pochodovém tempu,“ nastínil za pořadatele velitel Posádkového velitelství Praha plk. MilanVirt.

Olomouc

Kvalitu letošního ročníku ocenil i primátor statutárního města Olomouce Antonín Staněk. „Vystoupení špičkových zahraničních i domácích vojenských souborů letos přinese nezapomenutelné zážitky a připomene dějinné sepjetí města s armádou,“ uvedl primátor.

V pátečním programu vystoupí Vojenský umělecký soubor Ondráš, v plánu je podvečerní chrámový koncert smyčcového orchestru finské hudby a večerní koncert Ústřední Hudby Armády ČR se sólistkou Radkou Fišarovou za doprovodu houslové virtuózy Veroniky Panochové a sopranistky Lucie Silkenové. Letošní novinkou je rockové vystoupení tanečního orchestru Finnish Conscript Band.

V sobotu se diváci a návštěvníci města mohou těšit na vystoupení Ústřední hudby AČR, Vojenské hudby Olomouc, vojenské hudby Slovenska, Německa a Finska.

„Nebude chybět exhibice Čestné stráže Armády ČR. Zpestřením sobotního programu je opět společné vystoupení motocyklové čety Hradní Stráže, motorizované jednotky Vojenské policie a Policie ČR, které se v loňském roce setkalo s velkým ohlasem,“ doplnil programový výčet vedoucí odboru vnějších vztahů a informací Bohumil Šíp.

Letošní již 23. přehlídku vojenských hudebních souborů v Olomouci završí vernisáž výstavy Nebeští jezdci z natáčení stejnojmenného filmu za účasti hlavních představitelů. Výstava bude probíhat v olomouckém armádním domě.

Pořadatelem festivalu vojenské hudby je statutární město Olomouc a Armáda České republiky. Program začíná v pátek 1. září v 15.30 hodin na Horním náměstí a pokračuje v sobotu 2. září od 10.00 hodin.

Kroměříž

S jednodenním posunem vystoupí účastníci festivalu v Kroměříži.

„Festival má v Kroměříži mnohaletou tradici a jsme rádi, že pokračuje i po odchodu armády z města. Vystoupení špičkových zahraničních i domácích vojenských souborů slibuje opět velkolepou podívanou, na kterou bych rád pozval obyvatele i návštěvníky města,“ uvedl místostarosta Pavel Motyčka.

Přehlídka je přístupná zdarma a koná se za každého počasí.

Program zahájí v sobotu 2. září na Velkém náměstí vystoupení VUS Ondráš, po kterém přijdou na řadu programy vojenských hudeb ze Slovenska, Německa a Finska. Na neděli 3. září je v 13:50 naplánován průvod městem a od 14:30 se opět na Velkém náměstí uskuteční hlavní program festivalu.

Své show postupně předvedou mažoretky s Vojenskou hudbou Olomouc, Vojenská hudba Koblenz, Exhibiční jednotka Čestné stráže Armády ČR, Vojenská hudba Bratislava, Motorizovaná jednotka Hradní stráže, Vojenské policie a Policie ČR, The Conscript Band of the Finnish Defence Forces s Exhibiční jednotkou Čestné stráže Armády ČR a Ústřední hudba Armády ČR s VUS Ondráš.

Festival ukončí finále v podání všech orchestrů, kdy zazní Korunovační fanfára č. 1 Jiřího Ignáce Linka.

Počátky festivalu vojenských hudeb v Kroměříži sahají do posledních ročníků festivalu Armádní soutěže umělecké tvořivosti, který se v Kroměříži konal od 60. let minulého století. Tradice byla obnovena po roce 1992, od té doby se koná každoročně. Výjimkou byly roky 2002, kdy byla armáda nasazena při povodních, a léta 2009 a 2010, kdy armáda o festival neměla zájem. Argumentovala tehdy i tím, že ve městě již není vojsko. Posádka Kroměříž opustila v roce 2004. Tradice byla opět obnovena v roce 2011.