Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Turismus - Aktuality /  Začátek prázdnin v zoologické zahradě na Svatém Kopečku / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
St 20. 06.

26°C
skoro jasno
Čt 21. 06.

25°C
jasno
 
 

Aktuality

sdílet

Začátek prázdnin v zoologické zahradě na Svatém Kopečku

30. června 2017 (pá)

Začátek prázdnin v zoologické zahradě na Svatém Kopečku

Nabídku mnoha zajímavých akcí připravila pro své návštěvníky na prázdninové období olomoucká zoologická zahrada.

ZA JEDNIČKY ZDARMA DO ZOO 30. 6.-6. 7.

Každý premiant, který se přijde pochlubit samými jedničkami, může využít vstupu do zoo zdarma. Navíc každý školák, který navštíví zoo a pochlubí se vysvědčením, dostane malou odměnu.

ZOOHRA

Od června až do konce roku si mohou návštěvníci zoologické zahrady opět zpestřit prohlídku zahrady, ale zároveň i prověřit své vědomosti, dovednosti a orientační schopnosti dobrodružnou hrou. Každý, kdo ovládá čtení a psaní - dítě i dospělý, může najít deset stanovišť rozmístěných po zoo a na každém z nich splnit tři úkoly. Hrací karty jsou k dispozici na pokladně, kde také úspěšným řešitelům před odchodem vymění vyřešenou hrací kartu za zaslouženou výhru.

KOMENTOVANÁ KRMENÍ

Probíhají o prázdninách denně u následujících výběhů a v uvedených časech.

10:00 plameňáci
10:30 klokani a psouni
11:00 gepardi
11:30 mravenečníci
12:00 velbloudi
12:30 šelmy
13:30 vlci a medvědi
14:00 makaci
14:30 lemuři
15:00 žirafy

AKTUALITY ZE ŽIVOTA ZVÍŘAT

Sobi završili začátkem června počet mláďat číslem devět. Poslední květnový den se narodila malá zebra. V Safari Euroasie přibylo ke kůzlatům bezoárovým a muflonům také osm kůzlat kozorožců kavkazských, o jednu samičku se rozmnožily i vzácné siky vietnamské. Historický první mládě, tentokrát sameček, se narodil daňkům mezopotámským. Další běhají u kamzíků, koz šrouborohých, kozorožců sibiřských a celou sérii prozatím završila malá lama.

Zkrátka v zoo nepřijdou ani ti, kteří nejvíce obdivují ptáky. Chomáče prachového peří šedé barvy brání hrozivým syčením rodiče sovic sněžných. Jedno mládě a několik zatím nevyklubaných vajec má sova pálená. Z hnízda orla stepního vykukují dva stále hladové zobáčky. Malé kačenky mandarinské už jsou ve velké voliéře, kde se postupně líhnou i vzácní ibisi skalní. Na hnízdech sedí v zadní části jejich expozice šestnáct plameňáků růžových. A mládě mají i před zraky návštěvníků ukrytí jeřábi mandžuští.

O prázdninách by po pěti letech mělo být zase možné vidět mládě největší evropské kočkovité šelmy – rysa. První zástupce rysů přišel na Kopeček už v roce 1965 a od konce 60. let chová zoo rysy karpatské. Část z nich byla zařazena do chovů v jiných zoo a některá se vypouštěla i do volné přírody. Nynější velký přírodní výběh, který připomíná jejich přirozený biotop, nutí návštěvníky, aby se chvíli zastavili a bedlivě se zadívali, jinak totiž tato zvířata neuvidí. Letos se po delší době opět rozmnožili, matka si ovšem zatím drží potomka téměř neustále schovaného.

V průchozím výběhů makaků červenolících vyrostlo během jara opičí „lanové centrum“. Systém houpaček a prolézaček, při jehož instalaci byly využity stromy napadené kůrovcem určené ke skácení, má místním zvířatům sloužit jako zábavní koutek. Návštěvníkům tu mohou předvést, jak jsou šikovní. Od května do června i v tomto výběhu přibyla čtyři mláďata.

Více na: www.zoo-olomouc.cz