Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Turismus - Aktuality /  Páteční noc bude ve znamení kostelů / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
Ne 27. 05.

26°C
jasno
Po 28. 05.

24°C
jasno
 
 

Aktuality

sdílet

Páteční noc bude ve znamení kostelů

9. června 2017 (pá)

Páteční noc bude ve znamení kostelů

Všechny lidi dobré vůle uvítá v pátek večer 26 církevních objektů na území města Olomouce. Otevřou se jim kaple, kostely, modlitebny, katedrála, bazilika i Husův sbor. Většina svatostánků nabídne i program – komentované prohlídky, varhanní koncerty i kurzy spirituality.

Noc kostelů je znamením živé spolupráce křesťanských církví, která zaceluje rány vzniklé v minulých staletích. Je ale také určena k objevování krásy křesťanských výtvarných a architektonických pokladů.

„Město Olomouc podpořilo tuto akci částkou osmdesáti tisíc korun a osobně bych chtěl dohlédnout na program v olomoucké radniční kapli, kam srdečně všechny zvu. Každý rok jsem překvapen jak bohatý a kvalitní program Noc kostelů nabízí a letos mě navíc zaujal i program noci kostelů ve Šternberku,“ uvedl náměstek primátora Ladislav Šnevajs.

Program začíná na většině míst zpravidla v 18 hodin a trvá zpravidla až do 23 hodin. Ale například v katedrále sv. Václava je připraven i odpolední program pro děti, který začne už 16 hodin. Detailní nabídku naleznete na webu Noci kostelů, pro Arcidiecézi olomouckou zde: goo.gl/VLBrME

Olomoucké kostely se otevírají veřejnosti od roku 2010. Myšlenka ale pochází z Vídně a je o pět let starší. Noc kostelů každoročně přiláká do chrámů v Česku stovky tisíc lidí.