Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Služby - Stravování /  Restaurace  /  Tipy pro gurmány / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
Po 23. 09.

21°C
zataženo
Út 24. 09.

18°C
oblačno
 

Stravování

sdílet

Tipy pro gurmány

Entrée Restaurant

Unikátní koncept restaurace inspirující se přírodou. Menu, připravené pod vedením šéfkuchaře Přemka Forejta, vás dostane do gastronomických výšin. Restaurace roku podle Maurerova výběru Grand Restaurant 2018.
Ostravská 1 | Olomouc-Hodolany | tel.: +420 585 312 440 | www.entree-restaurant.cz


Moravská restaurace

Exkluzivně pojatá nabídka tradiční české a moravské kuchyně ve stylovém selském interiéru.
Horní náměstí 23 | tel.: +420 585 222 868 | www.moravskarestaurace.cz


Moritz - hostinský pivovar

Útulný nekuřácký hostinec s nabídkou originálního domácího piva. Kromě konzumace možná i exkurze v minipivovaru.
Nešverova 2 | tel.: +420 585 205 560 | www.hostinec-moritz.cz


Svatováclavský pivovar

Stylová restaurace a pivní lázně pod jednou střechou. Sedm druhů vlastního kvasnicového piva a výborná domácí kuchyně
Mariánská 4 | tel.: +420 585 207 517 | www.svatovaclavsky-pivovar.cz


Drápal

Tradiční restaurace s nabídkou vydatné kuchyně je vyhledávaná obzvláště milovníky plzeňského piva.
Havlíčkova 1 | tel.: +420 585 225 818 | www.restauracedrapal.cz


Lobster family restaurant

Restaurace nadstandardní kvality zaměřená na italskou kuchyni. V interiéru restaurace velký dětský hrací koutek.
Galerie Šantovka, Polská 1, tel.: +420 588 884 137 | www.lobster-restaurant.cz