Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Volný čas - Olomouc na kole /  Zážitková trasa / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
Ne 16. 06.

22°C
déšť
Po 17. 06.

20°C
zataženo
 

Olomouc na kole

sdílet

Zážitková trasa

Zážitková trasa na Svatý Kopeček (cca 27,8 km)

Vhodná pro zdatnější cyklisty, začátek a konec trasy: Horní náměstí od informačního centra

Popis trasy: Horní náměstí – Pavelčákova – Mlýnská – Kateřinská – tř. 17. listopadu – Kosmonautů – hl. nádraží – Jeremenkova – U Ambulatoria – Hodolanská – Libušina – Bendlova – Jana Koziny – Na Zákopě – Selské náměstí – Švabinského – Samotišky – Sv. Kopeček (bazilika minor, ZOO, lanové minicentrum Lanáček, restaurace Archa) – Radíkov (fort Radíkov) – zřícenina Kartouzka – Dolany – Bělkovice-Lašťany – Bohuňovice (Centrum zdraví) – Černovír – Hlušovická – Černovírská – Petřkova – U Stavu – Stratilova – Na Letné – U Sportovní haly – Legionářská – Hynaisova – Palackého – Čechovy sady – Smetanovy sady – Polská – tř. 17. listopadu – Kateřinská – Mlýnská – Pavelčákova – Horní náměstí

Příloha: Mapa ke stažení | Pdf 3,9 MB


Zobrazit v novém okně.

 

Tipy k zastavení

POUTNÍ MÍSTO - SVATÝ KOPEČEK

sv-kopecek

Vyhledávané poutní místo s monumentálním barokním chrámem Navštívení Panny Marie, povýšeným roku 1995 papežem Janem Pavlem II. na baziliku minor.

Sadové nám., Olomouc-Svatý Kopeček
GPS 49°37‘44.82“N; 17°20‘16.599“E


 

ZOO SVATÝ KOPEČEK

zoo-olomouc

Chová na tři sta druhů zvířat a podílí se na záchraně řady dalších. Součástí ZOO je také dětské lanové centrum Lanáček, rozhledna a stylová restaurace.

www.zoo-olomouc.cz
GPS 49°38‘0.226“N; 17°20‘35.458“E
denně X.–II. 9:00–16:00; III., IX. 9:00–17:00; IV.–VIII. 9:00–18:00


 

fort Radíkov

fort-radikov

Jedna z pevnůstek systému Císařsko královské Olomoucké pevnosti z roku 1876 zapuštěná do kopce za radíkovskou věží.

Na Pevnůstce, Vrchní 75, Olomouc-Radíkov, tel.: 777 135 001
www.pevnost-radikov.cz, GPS 49°38‘31.999“N; 17°22‘6.999“E
VII.–X. So–Ne 11:00–17:00, poslední prohlídka v 16:00 hod.


 

ZŘÍCENINA KARTOUZKA

kartouzka

Bývalý kartuziánský klášter a husitská pevnost.

Dolany, GPS 49°39´4.29“N; 17°20´30.83“E


 

GOLF CLUB DOLANY-VÉSKA

golf-club-olomouc

Osmnáctijamkové mistrovské hřiště a devítijamkové veřejné hřiště.

Dolany–Véska, tel.: 585 397 278, www.golf-olomouc.cz
GPS 49°39´33.523“N; 17°21´8.528“E


 

CENTRUM ZDRAVÍ BOHUŇOVICE

bohunovice

Krytý plavecký areál s bohatou nabídkou zábavy a atrakcí.

6. května 616, Bohuňovice, tel.: 585 151 731, www.bohunovice.cz
GPS 49°39‘40.241“N; 17°17‘1.100“E
Út–Ne 10:00–21:00