Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
Ne 08. 12.

4°C
zataženo
 

Fakta a zajímavosti

sdílet

Tampere, Finsko

Už dlouhých třicet let udržuje Olomouc partnerství se svým nejseverněji položeným finským městem Tampere. Kolem roku 1770 bylo Finsko součástí Švédského království a vývoj v severní Evropě začal nabírat na obrátkách. S velkým nadšením byly v zemi zakládány železárny a další továrny. Během své návštěvy v provincii byl mladý švédský panovník Gustav III. zaujat úžinou mezi dvěma jezery a peřejemi, které je spojovaly. Rychle pochopil možnosti, které se rýsovaly na horizontu a roku 1779 předal Tampere zakládací listinu.

O čtyři roky později vznikla v Tampere první papírna ve Finsku a během ruské nadvlády v 19. století zde bylo založeno několik dalších továren. První přádelna na bavlnu textilního gigantu Finlayson zahájila provoz v roce 1820 a na dlouhou dobu určovala charakter města. V posledních desetiletích sice přádelny utichly, typické cihlové továrny ve středu města se však přeměnily v muzea a galerie, kina, byty, bary a restaurace. Tampere je se svými 210 tisíci obyvateli třetí největší město ve Finsku. Nejstarší budovou je kostel z 15. století, který tu stál stovky let před založením města. Tampere, které se rozkládá na březích peřejí Tammerkoski, si díky rozvinutému průmyslu, v němž převažovala textilní výroba, vysloužilo přídomek finský Manchester. Nacházejí se zde dvě univerzity, jež jsou zaměřeny na technologie a výzkum např. i pro nedalekou Nokii. Tampere je zasazeno do typicky finské jezernaté krajiny, s níž kontrastuje řada moderních staveb. Ve městě je filharmonie, řada divadelních souborů a muzeí a obyvatelé mohou trávit volný čas také bruslením nebo projížďkami po dvou jezerech, jejichž celková délka je 210 km.

Spolupráce s Tampere byla navázána již před Sametovou revolucí, a to v roce 1986 a tím je v rámci deseti existujících partnerských měst nejdéle trvající, i když smlouva nebyla oficiálně podepsána.

Spolupráce s Tampere

V předchozích letech si vzájemné návštěvy a zkušenosti vyměňovali studenti středních škol a členové uměleckých, divadelních a pěveckých souborů. Olomoučtí žáci si krásy Finska mohli zažít na vlastní oči díky nabídnuté účasti na letním táboře. Olomoučané se v Tampere účastnili konference o životním prostředí a na energetickém semináři ve Sluňákově představili Finové své projekty. Česká delegace získala díky návštěvě finských sportovních zařízení zkušenosti s výstavbou multifunkčních hokejových arén. Několikrát proběhly výměnné návštěvy politických představitelů obou měst, jejichž součástí byly i reciproční fotografické výstavy.

Aktuálně

Poslední čtyři roky probíhá výměna studentů a učitelů mezi Střední polygrafickou školou Olomouc a finskou Tredu College. V březnu 2016 byla třítýdenní stáž tamperských studentů v olomouckých grafických studiích završena fotografickou výstavou na téma „Krásy Finska“. Jednomu z hostujících studentů Olomouc učarovala na tolik, že si pro svou závěrečnou odbornou stáž vybral naše město, kde 6 týdnů pracoval vedle úředníků na Magistrátu města Olomouce na pozici grafika. Dnes se můžeme chlubit jeho obrázky na pexesu pro děti, kde vystihl nejdůležitější komodity charakterizující Olomouc. Na jaře 2016 odjela do Tampere čerpat inspiraci středoškolská profesorka Gymnázia Čajkovského, která se účastnila Mezinárodní konference o nových učebních metodách. V rámci oslav sto let nezávislosti Finska se oficiální olomoucká delegace v září 2017 zúčastnila v Tampere bohatého kulturního programu zorganizovaného pro všechna partnerská města.

Webové stránky