Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
Po 17. 02.

8°C
oblačno
 

Fakta a zajímavosti

sdílet

Subotica, Srbsko

Subotica je přibližně stotisícové město vzdálené asi deset kilometrů od maďarských hranic v srbské autonomní oblasti Vojvodina. Je to obchodní, průmyslové, zemědělské a kulturní středisko. V rámci populace je zde nejrozmanitější zastoupení národnostních menšin: téměř polovina obyvatel Subotice jsou Maďaři, čtvrtina Chorvati, zbytek tvoří Srbové a další.

První písemná zmínka o městě je 600 let stará, archeologické nálezy však dokazují osídlení této oblasti již před třemi tisíci lety. Město bylo po dobu své historie pod nadvládou Turků i Habsburků, patřilo pod rumunskou Timisoaru a posléze pod Maďarsko, což bylo období největšího rozkvětu. Po 1. světové válce bylo připojeno k Jugoslávii – v této době se ekonomický rozvoj zpomaluje. Tento stav se ještě zhoršil za 2. světové války, kdy byla značná část průmyslu přesunuta do centrálních částí Jugoslávie. Město se pomalu vzpamatovává z následku válečného konfliktu na Balkáně v devadesátých letech. V Subotici nalezneme mnoho historických památek, největšího věhlasu pak dosahuje secesní architektura, a to zejména radnice z roku 1910.

Smlouva o spolupráci se Suboticí byla podepsána v roce 1996 a na organizování se zpočátku podílelo olomoucké Sdružení podnikatelů pro kontakt s Jugoslávií. Olomoucký kraj navíc uzavřel spolupráci s autonomní oblastí Vojvodina.

Spolupráce se Suboticí

Styky se dařilo rozvíjet zejména v oblasti kultury. Tradičně hostují v obou městech folklórní soubory a olomoučtí výtvarníci se vícekrát účastnili malířské kolonie u jezera Palić. Umělci ze Subotice zkrášlili domy v Náměšti na Hané v rámci sympózia Freska a do Olomouce zavítal také šéfdirigent subotické filharmonie Borislav Skenderović. Kontakty přesahují i do oblasti sportu, kdy se basketbalový tým ze Subotice účastnil turnaje v Olomouci. Své síly na olomouckém půlmaratonu si změřili opakovaně i běžci ze Subotice. Na jarní etapě Flory Olomouc v roce 2008 se prezentovala firma zaměřená na údržbu zeleně a subotické turisticko-informační středisko.

Aktuálně

Ve vazbě na Velvyslanectví Srbska v ČR se Subotica vždy zajímala o osudy Jihoslovanského mauzolea, které nakonec přešlo do správy města Olomouce. V souvislosti se zahájením první etapy jeho rekonstrukce pozvalo v září 2016 vedení města Olomouce velvyslance všech zemí na území bývalé Jugoslávie na prohlídku objektu s následným slavnostním večerem organizovaným ve spolupráci s Filmovým klubem Vsetín.

Webové stránky