Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
Út 18. 02.

10°C
polojasno
 

Fakta a zajímavosti

sdílet

Pécs, Maďarsko

Pécs bývá označována za maďarskou bránu ke Středozemnímu moři do Chorvatska, balkánských států a severní Itálie. Nedaleké Jaderské moře, středomořské klima, malebné uličky jednoho z nejstarších historických evropských center a ruch za letních večerů evokují mediteránní atmosféru. Rozkládá se v jihozápadní části země a je sídlem regionu Baranya, který má okolo 400 tisíc obyvatel. Se svými 180 tisíci obyvateli je to páté největší město Maďarska.

V roce 2000 byl místní hřbitov z období raného křesťanství zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. Pécs je městem vinic a dobrého vína. Byla zde založena jedna z prvních společností na výrobu sektu a vinařství má jak ve městě, tak v regionu dlouholetou tradici. Sbírky muzeí Vasarelyho, Csontváryho a Zsolnayho jsou známé po celé Evropě. Mnoho návštěvníků přitahuje právě umělecký život Pécse (výstavy a festivaly), ale k dobré pověsti města přispívají také výzkumné ústavy či mezinárodní vědecké konference. Zdejší univerzita byla založena v roce 1367 – je tedy po pražské Karlově univerzitě čtvrtou nejstarší ve střední Evropě. V současnosti na 9 fakultách studuje přibližně 25 tisíc studentů. Osídlení Němci, Chorvaty, Srby a jinými národnostmi vedlo v průběhu dvoutisícileté historie města k velkému smíšení obyvatelstva. Mírové soužití menšin velmi přispělo k rozvoji zdejších bohatých kulturních tradic. Dobře to ilustruje například fakt, že zde bylo založeno jediné chorvatské divadlo, které působí spolu s Národním divadlem Pécs, Třetím divadlem a loutkovým divadlem Bóbita. V roce 1998 město obdrželo Mírovou cenu UNESCO jako uznání své menšinové politiky a aktivit občanských sdružení. V roce 2010 byla Pécs vyhlášena Evropským hlavním městem kultury.

Smlouva o spolupráci mezi Pécsí a Olomoucí byla podepsána v roce 2002. Olomoucký kraj má uzavřenou smlouvu o partnerství s regionem Baranya, jehož hlavním městem je Pécs.

Spolupráce s Pécsí

V posledních letech se uskutečnilo několik kulturních výměn – hostování loutkového divadla v Olomouci, vzájemné výstavy výtvarných umělců v obou městech, dny národních kuchyní. Své zkušenosti si vyměňují i archeologická centra obou měst, vzájemně se prezentují na veletrzích, podílí se společně na projektech EU v sociální oblasti, např. na společném tříletém projektu CASE – „Města proti sociálnímu vyloučení“ zaměřenému na boj proti sociálnímu vyloučení a chudobě a na urbánní rehabilitaci městských částí, kde je větší koncentrace etnických menšin. V roce 2008 převzal v Maďarsku profesor František Mezihorák čestný doktorát Pécské univerzity. Dílo slavného pécského rodáka Victora Vasarelyho pro změnu představilo Muzeum umění Olomouc, které nadále s muzei v Pécsi aktivně spolupracuje. V roce 2009 se v rámci Dnů evropského dědictví prezentovalo na řemeslném jarmarku město Pécs, na svém stánku předvedli ruční malování na porcelán mistři z porcelánky Zsolnay.

Aktuálně

Olomoucká vinná společnost upevnila kontakty mezi vinaři obou měst. Na podzimních Olomouckých vinných slavnostech nadchlo Olomoučany maďarské víno. Svůj úspěch si firma zopakovala i na jarních trzích v doprovodu zástupců radnice. V červnu 2016 a 2017 se na start olomouckého 1/2maratonu postavili maďarští běžci s výborným umístěním. Jejich olomouckým protějškům byla dána příležitost v říjnu 2017 změřit své síly na orientačním běhu v Pécsi. Olomoučtí studenti z gymnázia Hejčín se poprvé v červnu 2017 zúčastnili mezinárodního letního setkání středoškoláků v Pécsi, kde byla hlavním tématem multikulturaĺita.

Webové stránky