Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
Ne 08. 12.

3°C
zataženo
 

Fakta a zajímavosti

sdílet

Owensboro, USA

Geograficky nejvzdálenější ze všech měst, která s Olomoucí udržují partnerství, je vedle čínského Kunmingu americké město Owensboro s 60 tisíci obyvateli, třetí největší město v americkém státě Kentucky.

První zmínka o jeho existenci spadá do roku 1798, od roku 1866 je Owensboro považováno za město. Rozkládá se na břehu řeky Ohio v uhelné pánvi v západní části státu. O městě se často hovoří jako o „průmyslové kolébce“. Je zde zastoupen ocelářský, těžební, papírenský a potravinářský, např. lihovarnický průmysl (známá Kentucky whiskey). Owensboro je rovněž centrem umění a kultury. Nachází se zde druhé největší umělecké muzeum v Kentucky, velké přírodovědné muzeum, které dokumentuje strukturu naší planety, historii indiánské civilizace a archeologii. Owensboro je také často nazýváno „městem festivalů“. Velmi oblíbený je mezinárodní Bar-B-Q festival, kterého se v květnu účastní kolem 40 tisíc lidí. Červencový letní festival přináší koncerty populární hudby interpretované místním symfonickým orchestrem. Město je centrem „bluegrassu“, každý rok v září se zde koná mezinárodní festival tohoto hudebního žánru. K významným kulturním střediskům ve městě patří River Park Center se sálem pro 1500 osob. Ve městě mají k dispozici 20 parků s 32 tenisovými kurty, celou řadou golfových klubů a množstvím hřišť pro oblíbený softball a basketball. Dobré pověsti se těší dostihy, pořádané pravidelně v blízkosti města.

Spolupráce mezi oběma městy začala koncem roku 1993, v červnu 1994 byla městu Olomouc oficiálně předána Charta partnerských měst (Sister Cities Charter). Olomoucký kraj má uzavřenou smlouvu s regionem Green River Area Development District.

Spolupráce s Owensboro

Od samého začátku spolupráce probíhají oficiální návštěvy představitelů obou měst, pracovní stáže zaměstnanců radnice, výměnné návštěvy zástupců policejních a hasičských záchranných sborů. Olomouc s Owensboro spolupracuje na všech možných úrovních, nejaktivnější jsou ale v tomto ohledu studenti a skauti. V Owensboro působí několik „colleges“, z nichž nejznámější jsou Brescia College, Kentucky Wesleyan College a Owensboro Community College. Tradiční každoroční akcí je měsíční výukový kurz pro 30 studentů z Owensboro a západního Kentucky v Olomouci, který probíhá vždy v červnu. Během týdne mají studenti výuku zabezpečenou vlastními lektory, kteří je doprovázejí, přičemž odpoledne poznávají Olomouc a okolí a přes víkendy historická města jako Vídeň, Krakov, Budapešť, Bratislavu a Prahu.

Do spolupráce se aktivně zapojují i střední školy. Probíhají pravidelné výměny mezi studenty Gymnázia Hejčín, v minulosti bylo zapojeno i Gymnázium Čajkovského. V uplynulých letech měli vybraní studenti Univerzity Palackého a Gymnázia Hejčín možnost dokončit své vzdělání v Owensboro. Stáže zaměřené na sociální práci a vzdělávání se v Owensboro účastnili několikrát pracovníci Caritas, vyšší odborné školy sociální Olomouc a následně pozvali své americké kolegy do Olomouce. V roce 2006 se vydalo 15 skautů z Velkého Týnce a Doloplaz navštívit letní tábor v Kentucky. Obě města se také vzájemně propagují v oblasti turistiky. Do Kentucky jezdí vystupovat zdejší umělci. V roce 2009 se společně s oficiálními představiteli města do Owensboro vydal 35 členný univerzitní pěvecký sbor Ateneo, který téměř tři týdny koncertoval v místních školách, kostelích a na regionálním podzimním festivalu. Lékaři z Fakultní nemocnice Olomouc se pravidelně účastní medicínského kongresu v kentuckém městě Louisville. Kontakty byly rovněž navázány mezi zástupci církví obou měst.

Aktuálně

V květnu 2016 zavítala do Olomouce skupina amerických studentů na letní studijní a poznávací program. Naopak studenti z olomouckého Gymnázia Hejčín odjeli na podzim do Owensboro, aby poznali tamní školský systém. Ke spolupráci škol a Univerzit se přidaly nové kontakty v oblasti kulturní a sociální, konkrétně mezi olomouckým Jitrem a americkým Foster Wendell Centre. Jedním z nejaktivnějších partnerů spolupráce je olomoucká Vyšší odborná škola Caritas, která i letos umožní vzájemnou výměnu vyučujících a studentů s americkou Brescia College. Na olomoucký 1/2maraton v červnu 2017 poprvé dorazili běžci z Owensboro. V říjnu 2017 se s Olomoucí seznámila skupina amerických turistů.

Webové stránky