Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

Titulní stránka / Základní informace - Fakta a zajímavosti /  Partnerská města  /  Nördlingen, Spolková republika Německo / cs ^
 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
Ne 08. 12.

4°C
zataženo
 

Fakta a zajímavosti

sdílet

Nördlingen, Spolková republika Německo

Německý Nördlingen patří mezi města, kde žije nejvíce obyvatel původem z Olomouce a okolí. I když má asi jen čtvrtinu obyvatel ve srovnání s Olomoucí, vyniká mnoha historickými pamětihodnostmi. Nördlingen je malé historické město, které leží ve spolkové zemi Bavorsko blízko hranice s Bádensko-Württemberskem na tzv. Romantické cestě.

Region, ve kterém se Nördlingen nachází, se nazývá Donau-Ries podle řeky Dunaj a kráteru Ries, který byl vytvořen dopadem meteoritu do této oblasti před 15 miliony lety. Toto území bylo obýváno již ve starší době kamenné a v prvním a třetím století našeho letopočtu zde vznikla římská osada. Od 13. století město zaznamenávalo trvalý vzestup díky udělení práv svobodného říšského města. Od 14. století má kompletní systém opevnění s jedenácti obrannými věžemi, starou baštou a hradbami s ochozem, které se zachovaly až do dnešní doby, čímž je Nördlingen v rámci celé SRN výjimečný. Díky rozkvětu řemesel a obchodu patří až do třicetileté války k nejvýznamnějším německým městům. K dominantám patří jeden z největších pozdně gotických kostelů sv. Jiří s věží zvanou Daniel, ze které se věžní ve večerních hodinách připomínají obyvatelům města svým voláním. Pro Nördlingen je charakteristická tzv. hrázděná architektura – historické domy v centru města, například Tanzhaus, Leihhaus, radnice, původní klášter Klösterle, později přestavěný na sýpku a dnes sloužící jako radniční sál a hotel s restaurací. Unikátní je rovněž Rieskrater muzeum, ve kterém je mimo jiné vystaven i měsíční kámen z mise amerických kosmonautů, kteří se v tomto německém regionu připravovali na svou cestu na Měsíc.

Obě města navázala kontakt krátce po revoluci v roce 1989. Vliv na to měla především skutečnost, že Nördlingen má záštitu nad Vlasteneckým svazem pro Olomouc a Střední Moravu, který sdružuje Němce vysídlené po druhé světové válce z našeho regionu. Teprve v roce 2008 byla podepsaná oficiální partnerská smlouva mezi oběma městy. Olomoucký kraj má ve spolkové zemi Bavorsko partnerský region Landkreis Würzburg.

Spolupráce s Nördlingenem

Archiv Vlasteneckého svazu využívali i olomoučtí historikové při práci na Velkých dějinách města Olomouce. O Olomouc je mezi obyvateli města a celého regionu vždy značný zájem. Svědčí o tom například i to, že v Nördlingenu najdeme dokonce i Olomouckou ulici a Olomouckou kašnu. Oficiální návštěvy představitelů města doplňují i výměny v oblasti kulturní. V Nördlingenu koncertovala jak Moravská filharmonie Olomouc, tak například kapela Věrovanka. V Olomouci naopak vystoupily Stadtkapelle a Knabenkapelle Nördlingen. V uplynulých letech přijeli do Nördlingenu na pracovní stáž zástupci Vlastivědného muzea a Státního okresního archivu. Živá je rovněž spolupráce mezi výtvarníky obou měst. Zatímco německá strana se prezentovala na sympoziu Freska v Náměšti na Hané a opakovanými výstavami v olomouckých galeriích, stejný prostor byl dán olomouckým umělcům v Nördlingenu. Tamní radnice rovněž zajistila tříměsíční pracovní stáž olomouckému studentu regionální geografie.

Aktuálně

Poslední léta pořádají každoroční výměnné pobyty studenti Hospodářské školy v Nördlingenu a Obchodní akademie Olomouc a za stejným účelem došlo k propojení kontaktů mezi studenty a učiteli Církevního gymnázia Německého řádu a Maria-Stern Schule. Cestovní kancelář v Nördlingenu nabízí zájezdy do hanácké metropole. Radnice v Nördlingenu spolu s tamějšími firmami sponzorovala výsadbu dvou stromů v olomouckých parcích. Obě města se v posledních letech vzájemně prezentují na svých výstavištích. V květnu 2016 proběhla pracovní stáž zaměstnanců Hřbitovů města Olomouce u Evangelické obce v Nörlindgenu. Na podzim 2016 zavítala oficiální delegace olomoucké radnice na tradiční městské oslavy – Stadtmauerfest. V rámci Olomouckých kulturních dnů (Olmützer Kulturtage) obohatili v dubnu program výstavou v kavárně univerzitního centra němečtí umělci, došlo k navázání kontaktů mezi knihovnami obou měst, na rok 2018 se plánují pracovní stáže knihovníků.

Webové stránky