Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
Po 17. 02.

8°C
oblačno
 

Fakta a zajímavosti

sdílet

Luzern, Švýcarsko

Při psaní o partnerských městech Olomouce většinou zdůrazňujeme vždy nějaké přízvisko s předponou „nej-“: „nejvzdálenější“, „nejdéle spolupracující“ a podobně. Švýcarský Luzern si mezi městy, s nimiž Olomouc udržuje partnerství, bezesporu zaslouží označení „nejkrásnější“.

Hlavní město stejnojmenného kantonu s 60 tisíci obyvateli leží v srdci Švýcarska na březích Jezera čtyř kantonů – někdy nazývaného také Luzernské jezero. Příjemnou scenérii doplňují okolní hory Riga a Pilatus. Jedním ze známých symbolů města, o jehož existenci jsou doklady již z 8. století, je dřevěný, 200 metrů dlouhý Kaplový most (Kappelbrücke) přes jezero, který byl po ničivém požáru v devadesátých letech minulého století znovu obnoven. O sto let mladší Mlýnský most se dochoval v jeho nedalekém sousedství. Další působivou památkou jsou rozsáhlé hradby s devíti věžemi ze 14. století, skýtající v turistické sezoně návštěvníkům nádherný rozhled po okolí. Nejvýznamnější katedrálou přestavěnou v pozdně renesančním stylu tzv. „jezuitského baroka“ byl v 17. století postavený Jezuitský kostel. Další známou atrakcí Luzernu je Lví památník, postavený na počest vojáků švýcarských gard francouzského krále, kteří byli zabiti revolucionáři v roce 1792 v Paříži. Nedaleko od něj se nachází Ledovcový park, jenž svědčí o existenci ledovce v této oblasti, a unikátní panorama Bourbaki, zobrazující scénu z francouzsko-německé války v letech 1870–1871. Dalším místem s ideálním výhledem na město je zámek Gutsch, ve kterém pobývala anglická královna Viktorie. V centru města se nachází spousta malebných náměstí s kašnami a měšťanskými domy s bohatě zdobenými a malovanými štíty. Luzern je bezpochyby také městem muzeí, z nichž největší svého druhu v Evropě je Švýcarské muzeum dopravy. Bohaté sbírky má Historické muzeum a Muzeum přírodopisné, Muzeum Richarda Wagnera a Muzeum švýcarských krojů a zvyků. Jedinečnou sbírku obrazů a kreseb významných impresionistů včetně Picassa schraňuje tzv. Sammlung Rosengart. Typickou událostí, do které se zapojuje spontánně většina obyvatel města, je každoroční karneval.

Vztahy mezi oběma městy byly navázány v devadesátých letech z iniciativy českých emigrantů žijících v Luzernu. Švýcarská strana nikdy neprosazovala podepsání partnerské smlouvy vzhledem k tomu, že městský parlament každé 4 roky příspěvky pro jednotlivá partnerská města schvaluje. Olomouc partnerství vždy obhájila.

Spolupráce s Luzernem

O tom, že spolupráce funguje v časech dobrých i zlých, svědčí velkorysá finanční pomoc luzernské radnice a obyvatel Luzernu, kteří na konto zaplavené Olomouce v roce 1997 zaslali nemalou částku ve výši 13 milionů korun. Zajímavou myšlenkou byl společný projekt na ochranu ovzduší v ZOO na Sv. Kopečku, jenž byl spolufinancován luzernskou radnicí, a to stavba výtopny na biomasu. V roce 2004 bylo toto dílo prezentováno na mezinárodní energetické konferenci v Bazileji. Města si vzájemně vyměňují oficiální delegace, odborných výměnných stáží se účastní zaměstnanci obou radnic a zvláště přínosné jsou pro Olomouc poznatky a zkušenosti z turistického ruchu v Luzernu. Aktivní je spolupráce umělců ze všech oblastí kultury. V Olomouci se společným koncertem se ZUŠ Iši Krejčího představí předvánočním koncertem mládežnický orchestr z Luzernu. Své zkušenosti si vyměnili i zástupci hasičských záchranných sborů a na diskusním fóru o Evropské unii excelovali studenti Slovanského gymnázia. Své zkušenosti předávali formou přednášek v rámci Týdne duševního zdraví pracovníci sociálních institucí z Luzernu. Mistrovství světa v orientačním běhu pořádaném v roce 2008 v Olomouci se účastnila sportovní komise luzernské radnice a v rámci soutěže i samotní běžci. Město Luzern se prezentovalo na jarní etapě Flory. Radnice v Luzernu se podílela také na oživení parkové výsadby, a to zakoupením dvou kaštanů a dodáním lavičky jako dar k 20. výročí Sametové revoluce. Své šperkařské a keramické výrobky opakovaně nabízí na předvánočních trzích jedna z moravských galerií. Od Luzernu jsme se rovněž naučili třídit odpad, za tímto účelem se konalo více odborných stáží zaměstnanců UP, TSMO a úředníků z magistrátu.

Aktuálně

Již potřetí se olomouckého 1/2maratonu účastnili i běžci z Luzernu. V květnu 2016 dorazila do Olomouce skupina devíti významných podnikatelů v rámci své cesty po střední Evropě na motorkách značky Harley Davidson a na zdejší radnici se setkala se svými protějšky z motorkářského klubu. V únoru 2017 se uskutečnila návštěva oficiálních představitelů města v Luzernu.

Webové stránky