Olomouc na špici žebříčku Lonely Planet!Třetí rok, třetí skvělá vizitka prestižního světového průvodce. Lonely Planet sestavil nový žebříček nejkrásnějších, leč málo známých turistických destinací. Na prvním místě se neumístily horké prameny Islandu, skály Gibraltaru, Odysseova Ithaka či město Lucemburk, ale historické centrum Olomouce!

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom totéž vydavatelství ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Je to krásné a pro nás současně překvapivé. Lonely Planet je mezi turistickými průvodci něco jako Michelin v gastronomii, vnímám to jako vítězství v turistické olympiádě,“ reagoval na první zprávy o vyznamenání Olomouce primátor Martin Major. „Velice mě těší, že odborní redaktoři tohoto nakladatelství skutečně oceňují krásu našeho města, jeho malebnou atmosféru a jedinečnost. Olomouc je zaujala mimo jiné tím, že nabízí stejné architektonické skvosty jako Praha, ovšem bez nutnosti prodírat se davy turistů. To je určitá komparativní výhoda našeho města, i když po opakovaných pochvalách od nejčtenějšího průvodce možná jen dočasná,“ uvedl primátor Major s úsměvem. „Věřím, že se takto podaří představit naše krásné město dalším a dalším turistům,“ dodal náměstek primátora Jan Holpuch. „Myslím si, že označení jako skrytý poklad či neobjevené místo dodají Olomouci ještě silnější punc atraktivity a vzbudí u potenciálních návštěvníků větší zájem.“

Olomouc se snaží o kvalitní systematickou propagaci svých krás už léta a v poslední době tato snaha sklízí hmatatelné plody. Statistiky i prostý pohled do ulic v centru města potvrzují, že turistů v Olomouci opravdu přibývá, město je už součástí nabídek cestovních kanceláří, například na jednodenní výlety z Prahy, či jako součást trasy Vídeň–Krakov. „Určitě pomohla větší propagace ve spolupráci s agenturou CzechTourism, která Olomouci věnuje více prostoru než dříve,“ říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. „Pochvaly od Lonely Planet samozřejmě pomohou, ideálně to funguje tak, že na základě těchto doporučení sem návštěvník přijede, je spokojen a doma pak Olomouc doporučí svým známým,“ dodává Dušan Gavenda ze stejného oddělení. Průvodce Lonely Planet Secret Europe je v elektronické podobě zdarma ke stažení na www.lonelyplanet.com/secret-europe.

 

Informační centrum

Informační centrum

i Horní náměstí
podloubí radnice
779 11 Olomouc

Otevřeno: denně 9:00–19:00
tel.: (+420) 585 513 385, 392
E-mail:

 

Mapa

Mapa města
 

Olomouc region Card

Olomouc Region Card

Olomouc region Card je turistická slevová karta, díky které můžete při návštěvě Olomouce výrazně ušetřit. Jejím zakoupením si zajistíte zlevněné či zcela volné vstupné.

 
Po 17. 02.

8°C
oblačno
 

Fakta a zajímavosti

sdílet

Antony, Francie

Antony je zhruba šedesátitisícové předměstí Paříže s moderní infrastrukturou, vzdělávacími a sportovními zařízeními nedaleko letiště Orly, a to ho činí nejstrategičtější součástí pařížské aglomerace. Je to nezávislé centrum obchodu, výroby a nejnovějších technologií, které si zároveň zakládá na dobrém životním prostředí (má více než 150 ha parků).

První zmínka o sídle pochází z roku 829. Díky své poloze nezůstalo v minulosti Antony ušetřeno žádného ozbrojeného konfliktu, který zasáhl oblast hlavního města. Významnou památkou je gotický kostel sv. Saturnina. Kromě zemědělství – tamní zelináři dodávali své výpěstky na pařížské trhy – se město proslavilo především výrobou sádry a vosku. Velký rozvoj města nastal v 19. století, kdy si mnozí bohatší lidé z Paříže stavěli v Antony domy.

Vztahy s Antony navázala Olomouc v roce 1990. Spolupráce se rozvíjí úspěšně, ačkoliv oficiální smlouva o partnerství prozatím podepsána nebyla.

Spolupráce s městem Antony

Kromě oficiálních výměnných návštěv delegací obou měst se v Antony měl možnost představit pěvecký sbor Nešvera a komorní orchestr Moravské filharmonie. V minulosti jsme si v Olomouci mohli poslechnout francouzskou varhanní hudbu v rámci Dnů francouzské kultury v podání umělkyně z Antony. Olomoučtí sportovci již několikrát zastupovali naše město na pravidelně pořádaném semimaratonu. Zástupci Olomouckého kraje nechyběli opakovaně ani na předvánoční přehlídce hraček v našem francouzském partnerském městě. Pozvání na oslavy 20. výročí Sametové revoluce přijal starosta Antony Jean-Yves Sénant.

Aktuálně

V květnu 2016 zažili radní města Antony jedinečnou atmosféru olomouckých Vinných slavností. V rámci této návštěvy se jednalo také o nových možnostech spolupráce na úrovni žáků středních škol s vedením francouzské sekce Slovanského gymnázia. Vznikly nové nápady na společné projekty v oblasti výtvarného umění. V září prezentoval naše město umělec street artu na festivalu v Antony. V červnu 2017 zahájila náměstkyně starosty města Antony výstavu francouzských umělců v galerii města. Pravidlem se stává, že olomoučtí běžci měří své síly na březnovém půlmaratonu v Antony a tamní vítězové startují v červnu v Olomouci. Olomouc se může radovat i ze zprávy, že v Antony je po ní pojmenováno nově zrekonstruované náměstí. Uvažuje se výstavě olomouckých výtvarníků v Antony na jaře příštího roku.

Webové stránky